O zmianie na stanowisku dyrektora TVP Kultura telewizja publiczna poinformowała we wtorek. W liście, jaki do Brauna skierowali Obywatele Kultury, podkreślono, że Koehler otrzymał wypowiedzenie z pracy z dniem 31 października, przy czym w trybie natychmiastowym, od 15 lipca, został odesłany na urlop, a następnie zwolniony z obowiązku świadczenia pracy do końca okresu wypowiedzenia.

Reklama

Pod listem podpisali się m.in.: reżyserzy Andrzej Wajda, Jacek Bromski, Maciej Englert, Antoni Krauze, Krzysztof Krauze, Michał Zadara i Agnieszka Holland; dyrektorka Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz; krytyk literacki Kazimiera Szczuka; krytyk i historyk sztuki Joanna Mytkowska; wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, filozof Dariusz Gawin; ekonomista, b. wicepremier Jerzy Hausner; kompozytorzy Krzysztof Knittel, Krzysztof Sadowski i Jerzy Kornowicz; poeci Jan Polkowski i Sergiusz Sterna-Wachowiak oraz malarz Iwo Zaniewski.

Pytają oni Brauna m.in. o to, jaka jest nowa koncepcja programowa TVP Kultura (tak Braun miał tłumaczyć zmiany kadrowe w tym kanale), czym różni się ona od poprzedniej oraz dlaczego nie była konsultowana ze środowiskami twórczymi, ani nie ogłoszono jej publicznie.

"Uważamy, że sposób odwołania Krzysztofa Koehlera jest kolejnym dowodem, jak pilna jest potrzeba uchwalenia nowej ustawy o mediach publicznych, która oprócz odpolitycznienia i niezależności programowej Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, zagwarantuje także transparentność procedur oraz promowanie kompetencji i rzetelności" - podkreślili Obywatele Kultury.

Sprawą zmiany na stanowisku dyrektora TVP Kultura w piątek planowała zająć się także sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu. W opinii, której projekt został tego dnia zgłoszony przez posłów PJN Lenę Dąbkowską-Cichocką i Jana Ołdakowskiego (dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego), komisja miała poinformować KRRiT, że oczekuje od prezesa TVP "rzetelnego wyjaśnienia przyczyn" zmiany na stanowisku dyrektora TVP Kultura. Posiedzenie komisji zostało jednak przerwane do czasu następnego posiedzenia Sejmu (pod koniec lipca).

W odpowiedzi na list twórców, która w piątek została przesłana PAP, Braun tłumaczy zmianę dyrektora TVP Kultura niesatysfakcjonującymi wynikami oglądalności tego kanału. Zaznaczył w niej, że kanał ten nie może być odrębnym bytem, ale musi być ważnym elementem programu całej TVP.

"Niestety, kanał TVP Kultura nie zdołał wciąż uzyskać należnego miejsca na polskiej mapie (celowo nie używam słowa >>rynek<<) mediów. Nie zamierzam poddawać się dyktatowi >>słupków<< oglądalności, ale nie mogę też uznać dotychczasowych wyników za satysfakcjonujące. TVP Kultura rozpoczęła udział w wyścigu komercyjnym, co nie przysporzyło jej wiernego grona widzów, a doprowadziło do zatracenia charakteru programu wyspecjalizowanego, poświęconego wyłącznie wysokiej kulturze" - napisał prezes TVP.

Braun podkreślił, że jest zobowiązany do skutecznego działania w ramach obowiązujących przepisów i do skutecznego zarządzania. "Dlatego m.in. została dokonana, niekwestionowana przez środowiska ludzi kultury, zmiana na stanowisku szefa TVP2 (pod koniec czerwca Rafała Rastawickiego - za czasów prezesury Roberta Kwiatkowskiego wicedyrektora TVP1, zastąpił na tym stanowisku Jerzy Kapuściński). Jestem pewien, że nowa Dwójka i nowa TVP Kultura będą w sposób komplementarny współtworzyć wartości polskiej kultury i prezentować wydarzenia kulturalne współpracując ze środowiskiem twórców w skali dotąd niespotykanej" - napisał Braun. Zaznaczył, że docenia efekty pracy Koehlera w ciągu minionych pięciu lat i podziękował mu za jego pracę na spotkaniu z zespołem. Dodał, że Janowska, która zastąpiła Koehlera, przedstawiła mu autorską koncepcję rozwoju TVP Kultura na najbliższe 4 lata.

Reklama

Jak ocenił Braun, dorobek zawodowy Janowskiej w pełni uzasadnia decyzje o powierzeniu jej obowiązków dyrektora TVP Kultura. Przypomniał, że jej program "Rozmowy na koniec wieku", emitowany w TVP 1, "należy do największych osiągnięć misyjnych telewizji publicznej". "Przykro więc, że upominając się o rzetelną ocenę Krzysztofa Koehlera, nie oceniają Państwo rzetelnie dorobku jego następczyni" - napisał Braun.

Krzysztofa Koehlera na stanowisko dyrektora TVP Kultura w sierpniu 2006 r. powołał ówczesny prezes TVP Bronisław Wildstein. Zastąpił on wówczas Jacka Wekslera, późniejszego wiceministra kultury, któremu nie zaproponowano innego stanowiska. Pod koniec czerwca Weksler został dyrektorem biura koordynacji programowej TVP.