Po wywołujących liczne dyskusje dramatach Wojciecha Tomczyka "Norymberdze" w reżyserii Waldemara Krzystka oraz "Ince 1946" Natalii Korynckiej-Gruz, które poruszały problematykę zbrodni komunistycznego aparatu bezpieczeństwa, Scena Faktu TVP wystawi jeden z najważniejszych tekstów dokumentujących zbrodnie obu dwudziestowiecznych totalitaryzmów.

Historia "Rozmów z katem" nie pozostawia obojętnym - Kazimierz Moczarski, dziennikarz i prawnik, żołnierz AK, skazany za "zdradę ojczyzny" w jednym ze sfingowanych przez stalinowskie władze procesów i osadzony w mokotowskim więzieniu w jednej celi z nazistowskim zbrodniarzem, katem warszawskiego getta Jürgenem Stroopem, podjął z wrogiem rozmowę, której celem miało być zrozumienie motywów postępowania esesmana. Zapis tych wstrząsających dialogów to nie tylko ważny dokument historyczny, ale też niezwykłe studium psychologiczne.

"Rozmowy z katem" były kilkakrotnie adaptowane na scenę - między innymi przez Andrzeja Wajdę, który mimo ingerencji cenzury wystawił w 1977 roku w Teatrze Powszechnym spektakl nie tylko o Stroopie, skazanym na śmierć i straconym w 1952 roku, ale także o samym Moczarskim, o jego postawie wobec krzywdy i zła, o paradoksach historii, które zetknęły w jednej celi kata i ofiarę. "Do <Rozmów z katem> trzeba ciągle wracać. Tym bardziej że nareszcie można tekstowi przywrócić właściwy kontekst historyczny, a właśnie ten kontekst nadaje całemu zdarzeniu rangę symboliczną" - mówi reżyser telewizyjnego spektaklu Maciej Englert.

W rolach głównych wystąpią: Andrzej Zieliński (Kazimierz Moczarski), Piotr Fronczewski (Jürgen Stroop), Sławomir Orzechowski (Gustaw Schielke). Adaptacji tekstu dokonał Tadeusz Nyczek.

Emisja w TVP1: w poniedziałek, 16 kwietnia, o 21.15









Reklama