40. urodziny "Czterdziestolatka". Tak zmienili się bohaterowie
1 Tytułowym bohaterem serialu był inżynier Stefan Karwowski. "Czterdziestolatek" wpisywał się w propagandę sukcesu PRLu. Główny bohater pracował bowiem na budowie takich obiektów, jak Trasa Łazienkowska w Warszawie, dworzec PKP Warszawa Centralna, czy Trasa Toruńska.

AKPA
2 Stefan Karwowski i jego żona Magda, byli bohaterami, z którymi mogła identyfikować się większość społeczeństwa. Mieszkali na blokowisku, jeździli małym fiatem i jak mogli, radzili sobie z absurdami socjalistycznej rzeczywistości.

AKPA
3 W rolę córki państwa Karwowskich wcieliła się Mirella Olczyk. Rola w "Czterdziestolatku" była jej jedyną przygodą aktorską. Po zakończeniu zdjęć do serialu, rozpoczęła studia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie Mirella jest wykładowcą w Centrum Europejskim Uniwersytetu Warszawskiego, prowadzi też zajęcia na Wydziale Zarządzania i w kolegiach językowych, pisze podręczniki do historii.

AKPA
4 Aktor wcielający się w postać małego Marka Karwowskiego, w przyszłości poszedł w ślady swojego serialowego ojca i został inżynierem.

AKPA
5 Serial nie tylko pokazywał mody, ale je także tworzył. Półokrągły łuk w otworze drzwiowym, jaki Karwowskiemu zalecił projektant wnętrz Iwo Czarnecki (postać i jej nazwisko to aluzja do znanego w latach 70. scenografa TVP, Wowo Bielickiego), stał się popularnym elementem wystroju polskich mieszkań w latach 70. i 80. Jednocześnie pojęcie "Łuku Karwowskiego" weszło na trwałe do potocznej polszczyzny

AKPA
6 Tytułową piosenkę serial, "Czterdzieści lat minęło" śpiewa Andrzej Rosiewicz. Serial "Czterdziestolatek" stał się produkcją kultową, dlatego w marcu 2014 nadano skrzyżowaniu ulicy Chałubińskiego, alei Jana Pawła II i Alej Jerozolimskich w Warszawie nazwę Rondo Czterdziestolatka.

AKPA
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Komentarze(19)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarszeGrazyna Woźniak
Było wesoło, twórczo, towarzysko. W tych czasach trzeba bylo naprawdę
ruszyć szare komórki, aby coś przeszło / cenzura /
Brak zgody na krytyke. . Maliniak to jest postać
Mirella Olczyk – Jagoda Karwowska (od odc. 15)
Hej !-
Weźmy zabawy juwenaliowe dzisiejszej braci studenckiej - zero pomyslów:
chlanie piwa, jakieś zamówione kapele. Gdzie ta wyjątkowa twórczość studencka:
kabarety, gdzie dzisiaj taki Grechuta. Rządzi bezmózgowie - studenci prześlizgują się przez studia i wychodzą niedouczeni - potem kariera - zmywak w Irlandii.
CZYTAJĄC TWOJĄ OPINIĘ O SERILU ,,CZTERDZIESTOLATEK" DOCHODZĘ DO WNIOSKU,ŻE DOPIERO WCZORAJ SIĘ URODZIŁAŚ
I NIE ZDĄŻYŁAŚ PRZEROBIĆ TRUDNEJ I SKĄPLIOWANEJ HISTORII POLSKI !
GRECHUTY, to były wytwory PRL-u, dzisiaj tak plugawionego. Wiadomo -była cenzura, SB, inwigilacja ale kazdy kto chcial wiedział oKatyniu o Piłsudskim o wojnie 1920.Młodzież dzisiaj jest sfrustroiwana, pije, narkotyzuje sie, bierze dopalacze - czy to jest model życia.