Wyemitowany 17 czerwca w TVP1 pierwszy odcinek miniserialu produkcji niemieckiej telewizji publicznej ZDF "Unsere Mütter, unsere Väter" ("Nasze matki, nasi ojcowie") okazał się tego dnia najchętniej oglądanym programem w Polsce. Przed telewizorami nastawionymi na Jedynkę zasiadło 3 086 tys. widzów. Udziały w rynku widowni wyniosły 24,7 proc. Oznacza to, że film obejrzała co czwarta osoba mająca w poniedziałkowy wieczór włączony telewizor.

Reklama

Pierwszy odcinek miniserialu "Nasze matki, nasi ojcowie" miał znacznie większą widownię niż programy nadawane w tym samym czasie w stacjach konkurencyjnych. Emitowany w Polsacie film "XXX" zainteresował 2 141 tys. osób (udziały 17,4 proc.), natomiast pokazywany w TVN serial kryminalny "W-11. Wydział Śledczy" – 1 959 tys. odbiorców (udziały 17,3 proc.), zaś program poradnikowy "Surowi rodzice" – 1 328 tys. (udziały 10,3 proc.).

Przypomnijmy, że w Polsce o serialu zrobiło się głośno, gdy okazało się, że w trzecim odcinku tej miniserii w sposób uproszczony i kontrowersyjny przedstawiono okupację niemiecką w Polsce, w tym antysemickie postawy w polskim ruchu oporu. Wywołało to burzę w polskich mediach, protestował ambasador RP w Berlinie, a w liście do dyrektora generalnego ZDF Thomasa Belluta prezes TVP Juliusz Braun ocenił, że polski wątek serialu "nie ma nic wspólnego z prawdą historyczną i dlatego musi zostać potępiony i odrzucony". Zaproponował też niemieckim partnerom pomoc TVP w przygotowaniu specjalnego dokumentu o niemieckiej okupacji w Polsce, co też się stało, a dokument ten widzowie ZDF zobaczą jeszcze w czerwcu.

Drugi odcinek miniserialu ZDF został pokazany widzom TVP1 18 czerwca, a trzeci, ostatni stacja wyemituje 19 czerwca. Początek emisji o godz. 20.25. Po nadaniu ostatniego odcinka przewidziano specjalną debatę z udziałem wybitnych znawców tematyki polsko-niemieckiej. W blisko godzinnej rozmowie, prowadzonej przez Piotra Kraśkę, wezmą udział:

1. Prof. Tomasz Szarota - historyk, Polska Akademii Nauk, jeden z najwybitniejszych w Polsce znawców historii II wojny światowej, międzynarodowy autorytet w dziedzinie badań nad okupacją niemiecką w Europie, autor wielu książek o II wojnie światowej.
2.Szewach Weiss - ocalony z Holcaustu, były ambasador Izraela w Polsce, były przewodniczący Knesetu, były przewodniczący Rady Instytutu Pamięci Yad Vashem.
3.Adam Krzemiński – publicysta tygodnika „Polityka”.
4.Piotr Semka – publicysta tygodnika „Do Rzeczy”.
5.Andrzej Godlewski – wicedyrektor TVP1.6.Gabriele Lesser - korespondentka dziennika „taz. die tageszeitung”.
7. Gerhard Gnauck - korespondent dziennika „Die Welt“
8. dr Thomas Weber, niemiecki historyk, pracownik University of Aberdeen, wykładowca m.in. na Harvard University, Princeton i University of Chicago. Autor książki „Pierwsza wojna Hitlera”.