Plebiscyt Biologiczna Bzdura Roku organizowany przez portal totylkoteoria.pl wytyka błędy w pseudo naukowych wynurzeniach zarówno prawdziwych ekspertów, jak i wszelkiej maści osób publicznych na takowych pozujących. W 2017 roku laureatami tego konkursu zostali między innymi Jan Szyszko, Polski Związek Łowiecki, "Fronda", jak i Anna Lewandowska, która stwierdziła, że smalec to bogate źródło białka.

Reklama

W tym roku nominacje są dopiero zbierane, ale kandydatów do mało chlubnego tytułu nie brakuje. Jako jedna z pierwszych szansę na Biologiczną Bzdurę 2018 roku ma Joanna Koroniewska. Aktorka, która prowadzi zdrowy tryb życia chciała pouczyć swoje fanki w kwestii szkodliwości glutenu. Na swoim Facebooku napisała:

Kiedyś gluten miał naście chromosomów, dziś ma ponad 50 co oznacza, że jest bardzo przetworzony i dla zdrowia warto go po prostu ograniczać.

Facebook
Reklama

Tymczasem portal totylkoteoria.pl w artykule przygotowanym przez biologa Łukasza Sakowskiego wyjaśnia:

Nie da się policzyć ile chromosomów posiada gluten, ponieważ nie ma ich wcale. Gluten to białkowy kompleks gluteniny i gliadyny. Nie jest to organizm. Nie może posiadać własnego DNA. (...) Aktorka myślała być może o pszenicy, ale pomyliła wątki i palnęła głupotę, pisząc z pozycji ekspertki.

Za swoje mądrości Joanna Koroniewska została nominowana do Biologicznej Bzdury 2018 roku. Czy ma szansę pokonać Annę Lewandowską, której blog, jak twierdzą twórcy plebiscytu, jest kopalnią takich "mądrości"?