Krystyna Janda: Są takie okresy w życiu narodu, że nie można być artystą tylko dla samej sztuki

Krystyna Janda uważa, że artyści nie powinni być obojętni na to, co dzieje się w społeczeństwie, w którym żyją. "Artysta swoim dziełem ma prawo do protestu, specjalnego spojrzenia i interpretacji. Od tego też jest sztuka, odkąd istnieje"

wróć do artykułu
  • ~mariola
    (2016-08-29 15:04)
    A ja jako odbiorca sztuki mam prawo do zignorowania artystow opini oraz bojkotu ich gwiazdorskich poczynan. Nie uwazam, ze ma prawo pouczac ktos, kto zyl w cieple jednego ustroju, gladko przeszedl do kolejnego i nagle potupuje gdzy wladza sie zmienila. To sie nazywa placz za utraconymi korzysciami.
  • ~Joszko
    (2016-08-29 15:09)
    Stara głupia ruro zajmij się aktorstwem , a nie *********** o rzeczach na których się kompletnie nie znasz
  • ~lola
    (2016-08-29 15:36)
    Janda wyluzuj i zejdz ze sceny, ty mi sie kojarzysz z konwulsyjnym trzepaniem glowy.i to ci chyba zaszkodzilo.Bo ci sie klepki w glowie poprzesuwaly
  • ~SYLVEK
    (2016-08-29 15:41)
    Janda - to ci dopiero artystka .
  • ~Macisław Płatow
    (2016-08-29 15:45)
    Pani Krystyno Mnie uczono: komediant jest od rozśmieszania ,jak odbyt od wypróżniania". Artyści to Błazny ,które za zadanie mają bawić gawiedź. I tyle w temacie.
  • ~LOL
    (2016-08-29 15:49)
    Jesteś Janda żałosna
  • ~hynio
    (2016-08-29 15:52)
    Puk, puk! Pani Jando! Siku zrobione, czas się obudzić!
  • ~Dr. Fellood
    (2016-08-29 16:31)
    BRAWO Sz. Pani K. Janda uważa, jeśli TAK Pani uważa, że artyści i propagandziści nie powinni być obojętni na to, co dzieje się w społeczeństwie, w którym żyją. TO ja mam DO PANI PYTANIE , GDZIE PANI BYLA JAK 10/ LAT PO Z PSL ROZKRADALI POLSKE. Gdzie Sz. Pani była, DLACZEGO NA OWE AFERY I ZLODZIEJSKIE POCZYNANAI Sz. Pani głośno nie zwracała UWAGI W OWYCH CZASACH RZADOW ALODZIEI I AFERZYSTOW..Artysta swoim dziełem ma prawo do WIELU RZECZY DO zapomogi państwa względem prywatnej własności, która ma szerzyć kulturę a lansuje projekty z gatunku wybujałych ambicji indywidualność , specjalnego spojrzenia i interpretacji tak wedle własnego uznania i politycznego zapotrzebowania politycznego interpretujacego. Od tego też jest sztuka, odkąd istnieje, zgoda ALE Sz. Pani tworzy ARTE PRO ARTE. A polityka to wyższy stopień kultury społecznej, to nie sztuka dla domorosłych , którzy odgrywająca za pomocą szczególnego zachowania, technik cielesnych i głosowych przypisują sobie rolę politycznych mentorów Narodu.
  • ~oz
    (2016-08-29 16:31)
    ciekawe co sobie w D U P Ę wsadziła Janda plecie jak poroniona
  • ~Kryska ma racje
    (2016-08-29 16:40)
    Kryska masz racje, ze nic nie moze miec w doooo.pie. Bo jak rezyser zechce anala, to bedziesz przed kreceniem z doooo.py wyciagac?
  • ~inteligent
    (2016-08-29 17:04)
    Janda nie jest zadna artystka. Artysta to tworca intelektualny i duchowy. Janda byla, jesli juz, wykonawczynia, w politycznej materii, skazana na fanaberie rezysera. Jako aktorka nikomu nie jest do niczego potrzebna. Swiat potrzebuje reality. Niech odda przejete za pomoca Jakubiaka i Gronkiewiczowej nieruchomosci. Ona jest smieszna swoim "artystycznym" nadeciem i arogancja.
  • ~andrzej
    (2016-08-29 17:13)
    Janda jest zawajdana.
  • ~wot prawda
    (2016-08-29 17:51)
    wibrator sobie nie do tej dziury wsadziła ? stara pudernica POzbawiona dostępu do koryta !
  • ~warszawiak
    (2016-08-29 17:53)
    A ja mam w du..pie to co Janda ma do POwiedzenia !
  • ~autor
    (2016-08-29 18:51)
    Krysiu, kochanie, ja był rzekł kiedyś lesiu ubolewam walesa, "zbierałem se termometr to ci temperatura spadnie ". Pazd r awlajet ja tiebia
  • ~bul
    (2016-08-29 18:58)
    Aktorka,ktora brala profity za komuny, ma czelnosc sie wyPOwiadac!
  • ~taki tam
    (2016-08-29 19:02)
    Proszę nie przesadzać z tym artyzmem. Prof. Bardini trafnie Panią scharakteryzował...
  • ~Haji Bermilla
    (2016-08-29 19:12)
    Przytocze powiedzenie na temat artystow (niestety, nie pamietam nazwiska jego autora): prawdziwy artysta nie nasladuje nikogo, nie robi pod nikogo - robi tylko pod siebie. Nieprawdaz, pani Krystyno?
  • ~Wprost
    (2016-08-29 20:10)
    Może to prawda że artyści nie powinni mieć w dup...tego co się dzieje w kraju,nie da się jednak ukryć że zdecydowana większość tego społeczeństwa ma właśnie w dup....artystów takich jak pani i pani Jandy podobnych,niestety taka jest prawda.
  • ~Andrzej L-P
    (2016-08-29 20:29)
    uwaga co pisze ta panienka cytuje :jestem przeciwna sterowaniu z gory czymkolwoiek-tu na mysli ma wladze!-to nieporozumienie uwaza panienka - dalej knoci text: czy artysci ,ludzie sztuki przyniesli tej wladzy jakas hanbe?czy dzialali na szkode tego panstwa ? pyta aktoreczka - tak.. jak najbardziej panienko, wiekszosc artystow ,wywodzacych sie ze szkolek PRLu to zgnilizna narodowa -pro ruska pusta moralnie pseudo katolicka wymyta z poczuc Polskiego patriotyzmu.taki punkt widzwnia to punkt tych ktorzy walczyli w PRLu o wolnosc i niezalezna polske- slowem, mysla czy uczynkiem 1- co ty robilas w PRLu ? kablowalas - nie? bo w twoim zawodzie byla to normalka-ale pomijam kablowanie - czy kiedykolwiek jak studiowalas filmowke choc raz wspomnialas o INCE o ZOLNIERZACH WYKLETYCH - ani mru mru- powtarzalas ideollogie PRLu - dzis wiemy ze to temat dumy i odrodzenie nrodowej swiadomosci czy za komuny proponowalas takie tematy filmowe do realizacji ?? ... NIC Z TEGO !! milczalas wtedy jak cale wasze" Artystycznie "zdegenerowane alkocholem --anty polskie towarzystwo - co braliscie na warsztat ? jezyk rosyjski i tematy :agent J 24nadaje, o Bandzie Upa - tow.Ku-tz sekretarz organizacji partyjnej filmowcow robil kariere inny "polak" tow.artysta tworzyl 4-PANCERNI , "tworzyl sztuke" :-) film o Generale K. Swierczewskim zabitym na wolyniu przez bande UPA etc etc- wszystko kazda scena i kazde slowo przechodzilo cenzure Ministerstwa Kultyry po mimo to wtedy akceptowalas to co ci wladza PRLu napisala - nie protestowalas za Gierka gralas to co wskazano bez najmniejszego protestu - dlatego to co piszesz powyzej w twoim wydaniu mija sie z prawda nie jstes wiarygodna to co potrafilas to szpan i sety wypite w Spatiffie ,by latwiej zygnac textem : brawo panowie... mam role! gram dalej ..A nastepnego dnia z glowa do gory z usmiechem od ucha do ucha 1 -maja szlas jako sluzaca PRLu "artystka po szkole" w pochodzie z czerwona sowiecka flaga w reku, razem z innymi anty polskimi ku--ta--sami "artystam z filmowki ".od tego czasu w twojej glowie jest jedno zakodowane pojecie tworczosc jest zalezna od wladzy i w imie wladzy -tego dalas przyklad i za komuny i przez ostatnie 27 bylas- ich- i za to bylas wspierana ! kiedy czerwona banka komuny pekla -nie wykazalas skruchy. brnelas dalej z post komuna jak za dawnych lat . po teatralym kiczu o zonie Walensy twoja reputacja artysty spadla-( nie odnotowalwm tego spektaklu w New York ) bo byl to artystyczny bzdet... .czym dla ciebie byl wczorajszy dzien?jakie refleksje ? dzis w art. zenujesz o roli artystow w protestach -co po za tym ci pozostalo nic poza wyjsciem z Kodem na ulice razem z kolesiami z tamtych lat by poczuc sie wsrod swoich- w klimatcie PRLu .- uwazam ze bylo by to dalece niesprawiedliwe by dzis w wolnei Polsce gdy po raz pierwszy doswiadczamy wzniosle chwile PATRIOTYCZNNEGO NASTROJU z Ceremonii pochowku INKI -to bylo by haniebne udzielac wsparcia tym" artystom" ktorzy wtedy za komuny w temacie Zolnierzy Wykletych mieli przepite mordy na stolikach SPATIFFu