Publikacja córki Donalda Tuska nosi tytuł "Elementarz stylu". Zapytana na konferencji prasowej, co skłoniło ją do napisania książki, Katarzyna Tusk odparła:

Reklama

Mój tata pisał przez całe życie, moja mama napisała książkę i mój brat także, więc ja nie mogłam być gorsza. Temat książek i pisania zawsze był bardzo żywy w moim domu. Książkę napisałam także w odpowiedzi na pytania moich czytelników. Widziałam u nich potrzebę uzyskania informacji na temat tego, jak odnaleźć własny styl i czy tego stylu można się nauczyć. Tego typu informacje ciężko jest zaś przekazać w niedługim wpisie na blogu, bowiem Internet rządzi się swoimi prawami.

W "Elementarzu stylu" znaleźć można wskazówki dotyczące tego, jak skompletować garderobę, by na decyzję "w co się dziś ubrać" tracić jak najmniej czasu. Nie zabrakło również rozdziału poświęconego dobraniu stroju odpowiedniego do okazji, oraz opisu cech, jakimi charakteryzują się style czterech stolic mody, czyli Mediolanu, Paryża, Nowego Jorku i Londynu. Kasia Tusk instruuje także swoje czytelniczki, że styl to nie tylko ubranie, ale również dobre maniery, odpowiednie słownictwo i umiejętność zachowania się przy stole.

Ta książka jest trochę o tym, że styl nie jest darem. Stylu można się nauczyć, można go wypracować. Wymaga to odrobiny pracy i poznania kilku zasad. Ta książka przede wszystkim mówi także o tym, że ubrania nie są najważniejsze w życiu. A właściwie w ogóle nie są ważne. Kluczem jest to, aby odnaleźć swój styl, wypracować pewne dobre przyzwyczajenia, zacząć się dobrze ubierać i natychmiast o tych ubraniach zapomnieć.

Autorka przyznaje, że koncepcja książki narodziła się w jej głowie już jakiś czas temu, a ona robiła wszystko, by zrealizować ją dokładnie w takiej formie, jaką sobie wymarzyła:

Od samego początku, kiedy pojawił się w mojej głowie pomysł, by wydać książkę, bardzo dokładnie wiedziałam, jak ona ma wyglądać. Od początku do końca pracowałam, by była dokładnie tak, jak to sobie wymyśliłam.

Nad swoim "Elementarzem stylu" Katarzyna Tusk pracowała przez rok:

Pierwsze zdjęcie do książki zrobiłam we wrześniu ubiegłego roku. Miałam już wówczas jej konspekt, ale nie miałam jeszcze wydawcy. Zależało mi na tym, aby ta książka wyglądała tak, jak sobie to wymyśliłam, więc zdecydowałam się przygotować najpierw kilka rozdziałów, a następnie sprawdzić, który wydawca zgodzi się wydać to dokładnie w takiej formie. Tak więc pierwsze zdjęcie powstało we wrześniu 2015 roku, a ostatnie pod koniec lipca tego roku. Czyli był to rok pracy.

Książka Kasi Tusk, oprócz wskazówek i porad dotyczących stylu, zawiera bardzo wiele zdjęć, których autorką w większości przypadków jest ona sama. Pasję do fotografii córka byłego premiera wyniosła z rodzinnego domu:

Moja mama dużo fotografowała, ale pasją do fotografii zaraził mnie mój brat. On zresztą dał mi w spadku taką pierwszą, mocno zużytą cyfrówkę, mój pierwszy aparat. Pierwszą lustrzankę dostałam zaś od rodziców. Na ostatniej stronie książki dziękuję im za ten gwiazdkowy prezent, który pomógł mi odkryć pasję i założyć bloga.

Książka "Elementarz stylu" Katarzyny Tusk została wydana nakładem Wydawnictwa Muza. Premiera zaplanowana jest na 21 października.