Wypowiedź Kory, która tak poruszyła Ryszarda Nowaka, padła podczas wywiadu, jakiego piosenkarka udzieliła magazynowi "Viva!". Kora stwierdziła w nim, iż jej zadaniem papież Franciszek jest jedynym zbawcą Kościoła:

Reklama

Proszę go sobie wyobrazić na tle tych wszystkich biskupów, arcybiskupów, purpuratów wszelkiej maści. Jak oni wyglądają! Przecież to jest kupa sadła, starego zmętniałego mózgu (...). Jak może przekazywać miłość Urbi et Orbi facet, który ledwo chodzi, bo jest tak spasiony, więc wtacza się do swojego luksusowego auta, gdzie zza przyciemnionych szyb nie widzi swoich owieczek. Oni mają wszystkie siedem grzechów głównych wypisane na twarzy. Oj, pójdą pod topór: Topór Sądu Ostatecznego, oczywiście.

Te słowa oburzyły członków Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami i Przemocą, którzy postanowili złożyć zawiadomienie do prokuratury. Ich zdaniem bowiem, Kora swoimi słowami znieważyła polskich biskupów. Ryszard Nowak powołał się także na artykuł Kodeksu Karnego mówiący o nawoływaniu do przemocy na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość.

W obronie Kory stanęła menadżerka, Katarzyna Litwin. W oświadczeniu opublikowanym przez pudelek.pl, zapewnia, że artystka nie obraziła Kościoła:

Kora nie obraziła Kościoła Katolickiego i nie miała takiego zamiaru. W tym samym wywiadzie mówi, jak ważną osobą jest Papież Franciszek. Kora należy do osób odważnych, szczerych i ma prawo do subiektywnych spostrzeżeń. To, że ma inne doświadczenia życiowe niż Pan Nowak, nie czyni z niej przestępcy.

Litwin wyraziła także swoją dezaprobatę wobec Komitetu Obrony przed Sektami i jego prezesa:

Bardzo jest mi żal tych, którzy mają czas na takie mącenie i wyolbrzymianie. Jest tak wiele spraw, którymi mogliby się zająć, by naprawdę pomóc potrzebującym. Może poszukiwanie sensacji i promocja siebie samych motywuje ich do poświęcania energii na burzenie spokoju bliźniemu swemu.

Czy prokuratura przyzna rację Ryszardowi Nowakowi i zdecyduje o wszczęciu postępowania przeciwko Korze?