Przypomnijmy, iż we wczorajszym wpisie na Facebooku, Wojciech Cejrowski cieszył się ze spalenia tęczy na Placu Zbawiciela, gdyż jak wyznał, "nie jest to plac zboczeńców" oraz stwierdził, że każdy Polak ma konstytucyjne prawo rzucać w rosyjską ambasadę czym tylko chce, a policja ma obowiązek bronić tej placówki.

Reklama

Cejrowski: Każdy Polak ma konstytucyjne prawo obrzucać ruską ambasadę

Po lawinie krytyki, Cejrowski postanowił sprecyzować swoje słowa. Jak twierdzi bowiem, nie bronił wandali, chciał jedynie wytknąć błędy policji i władzom miasta:

Wczoraj NIE napisałem, że obrzucanie ambasady jest dobre. Napisałem tylko, że obywatele mają prawo obrzucać, a policja ma OBOWIĄZEK skutecznie nie dopuścić do obrzucenia. Czy to na prawdę trzeba tłumaczyć aż tak łopatologicznie?
To, że ma się do czegoś prawo nie oznacza wcale, że korzystanie z tego obywatelskiego prawa jest dobre.

Podróżnik podaje przykłady takich obywatelskich praw, z których niekoniecznie należy korzystać i tym samym wrzucenie racy na teren ambasady i podpalenie policyjnej budki znajdującej się przed placówką, porównuje do nietaktownego zachowania w teatrze:

Obywatel ma prawo nażreć się czosnku i iść do teatru, ale to nie oznacza, że powinien. Smrodem z gęby zepsuje innym ludziom spektakl, więc NIE jest dobre, by korzystał z prawa do jedzenia czosnku przed teatrem.

Wojciech Cejrowski nadal twierdzi jednak, że wandale mieli prawo zaatakować rosyjską ambasadę, gani jednak władze miasta i policję za to, że do tego dopuściły:

Wczorajszy wpis NIE BYŁ OBRONĄ wandalizmu, wczorajszy wpis był ATAKIEM NA WŁADZĘ, która zgodziła się, jakże nieroztropnie, na przemarsz stu tysięcy ludzi, którzy "nie lubią Ruskich" pod ambasadą, a po drugie jak już się zgodziła, to nie zapewniła kordonu wojska wokół tej ambasady, aby nie dopuścić do obrzucania.
Co nie zmienia podstawowego faktu, że obywatel ma konstytucyjne prawo wyrażać publicznie swoje opinie i emocje, oraz sam decyduje o tym w jaki sposób to zrobi, a potem, ewentualnie, ponosi konsekwencje swoich złych wyborów. Na tym polega wolność osobista, o której pisałem - na tym, że SAM WYBIERASZ I SAM ODPOWIADASZ ZA SWOJE WYBORY.
- napisał Cejrowski na Facebooku.