Fotografia została opublikowana na profilu facebookowym Marka Skwarskiego, który napisał, że zdjęcie zostało zrobione w Białystoku, w latach 70., chwilę przed pochodem pierwszomajowym.

"Białystok, końcówka lat 70-tych. Przyszły naczelnik Polski, z extramocnym w palcach, wybiera się na pochód pierwszomajowy" – czytamy we wpisie.

Reklama

Fotografia przedstawia 5 osób i jedną z nich ma być Jarosław Kaczyński (pierwszy od prawej) trzymający w ręku papierosa, z czerwoną kokardą przypiętą do płaszcza.

O to, czy zdjęcie jest prawdziwe, został zapytany rzecznik PiS. - To nieprawda, że Jarosław Kaczyński chodził na pochody pierwszomajowe pod koniec lat 70. Był już wówczas działaczem opozycji antykomunistycznej. Pokazałem prezesowi to zdjęcie. On nie zna ani jednej osoby z tej fotografii. Jego zdaniem, to fotomontaż. Jego twarz została tu wmontowana - powiedział portalowi Onet Fogiel.

Reklama

Polityk Nowoczesnej Paweł Rabiej nie omieszkał skomentować zdjęcia szefa PiS: Dziwię się, że #Kaczyński wypiera z siebie pierwszomajowe pochody. Tyle im przecież zawdzięcza i tak pięknie kontynuuje komunę. Po wnikliwej analizie sądzę, że raczej chodzi o kwiat. Uważa, że to fałszywka, bo ten kwiat po prostu mu się należał i to on powinien nim machać – czytamy we wpisie na Twitterze.

"Gołym okiem widać fejk (inny kolor twarzy Jaro niż pozostałych). Panie Rabiej, po wtopie z Chopinem myślałem że konto na TT prowadzi panu jakiś kretyn - ale widzę, że to pan jest kretynem" – odpowiedział mu Rafał Ziemkiewicz, pisarz i publicysta.