Dzisiejsze telefony komórkowe posiadają coraz więcej funkcji. Służą nie tylko do dzwonienia i pisania SMS-ów. Potrafią połączyć się z internetem, można na nich posłuchać muzyki, a nawet obejrzeć film. iPhone firmy Apple idzie o krok dalej. Dzięki niemu malowanie obrazów palcami staje się rzeczywistością.

Reklama

Program, która pozwala na malowanie po ekranie nazywa się Brushes i można go kupić w sklepie iTunes za 2,99 funta. Jest najpopularniejszy, ponieważ reaguje na każdy ruch palca oraz umożliwia nagranie filmiku dokumentującego powstawanie dzieła.

Zostań artystą

Aby stworzyć swoje własne mobilne arcydzieło wystarczy wybrać odcień i wielkość pędzla i już można zacząć malować, poruszając palcem po ekranie.

Aplikacja stała się tak popularna, że niektórzy myślą o tym, aby wystawić, a nawet sprzedać swoje obrazy. Program do malowania, stworzony przez Steve'a Spranga może być używany na iPhonie lub iTouchu. Posiada wiele funkcji, które dają komórkowemu artyście dużą swobodę wyboru sposobu wykonania arcydzieła.

Użytkownicy aplikacji wypowiadają się o niej bardzo przychylnie. "Ludzie, którym pokazałem moje obrazy, są zdziwieni, że można malować na tak małym ekraniku tylko za pomocą palców" - mówi Steve Aplin, animator w przemyśle filmowym.

Czy to już sztuka?

iPhone'owe obrazy zdobywają coraz większą sławę. W internecie można znaleźć całe galerie z tego typu pracami (jedną z nich możesz obejrzeć tutaj), niedawno w taki właśnie sposób powstała nawet okładka poczytnego pisma "The New Yorker". Proces jej powstawania można prześledzić na filmie zamieszczonym tu.

Czy to już sztuka? "Niektórzy ludzie kochają tę formę tworzenia sztuki i nie mogą uwierzyć, że można malować takie dzieła, używając tylko jednego palca. Inni z kolei nie uznają malowania na iPhonie za sztukę. Myślę, że to złe podejście. W końcu eksperymentowanie to część zabawy bycia artystą" - mówi inny specjalista z branży filmowej Stephane Kardos, scenograf w The Walt Disney Company.

Sztuka czy nie - pewne jest jedno: możliwości współczesnych technologii zadziwiają na każdym kroku.

Reklama

Zobacz, jak powstaje arcydzieło na iPhonie:

p