Słynna postać literatury dziecięcej narodziła się równo pięćdziesiąt lat temu, w marcu 1959 roku, na łamach francuskiej gazety regionalnej "Sud-Ouest Dimanche". Mikołajka i jego nieodłącznych szkolnych kolegów - Alcesta, Ananiasza i Rufusa - powołali do życia scenarzysta komiksów Rene Goscinny i rysownik Jean-Jacques Sempe. Wydana potem seria książek o zabawnych perypetiach bohatera w szkolnych spodenkach podbiła serca czytelników - przetłumaczono je na trzydzieści języków i sprzedano na świecie w ponad 10 milionach egzemplarzy.

Córka zmarłego ponad trzydzieści lat temu Goscinnego zdecydowała się wydać w tym roku odnalezione w archiwach ojca nieznane dotąd opowiadania o przygodach Mikołajka. "Balon i inne historie" ("Le ballon et autres histoires") pojawiły się w tym tygodniu we francuskich księgarniach z nowymi kolorowymi ilustracjami autorstwa Sempego.

Niemal jednocześnie w paryskim ratuszu została otwarta wystawa, która prezentuje 150 oryginalnych ilustracji Sempego, a także wiele dokumentów z archiwów osobistych Goscinnego. Widzowie mogą tam zobaczyć m.in. maszynę do pisania, na której powstał cykl o Mikołajku, oraz scenariusz komiksów o przygodach Asteriksa.

Obchody urodzin Mikołajka będą trwały we Francji do końca roku. Pod koniec września wejdzie na ekrany francuskich kin pierwsza ekranizacja przygód słynnego chłopca w reżyserii Laurenta Tirarda, twórcy m.in. "Zakochanego Moliera". W tym samym czasie Mikołajek pojawi się także w serii krótkich filmów animowanych emitowanych przez francuską telewizję M6.