Nowo powstała wirtualna kraina przypomina wyglądem scenerie znane z "Second Life" oraz cieszącej się wielką popularnością gry "The Sims". Podobnie jak w Drugim Życiu, członkowie "Muxlim Pala" przybierają w internecie postać kreskówkowych awatarów, których wygląd można dowolnie dopasowywać do własnych upodobań.

Reklama

W tej formie użytkownicy portalu mogą się ze sobą spotykać, rozmawiać, pójść razem do wirtualnego baru na plaży, parku lub centrum handlowego. Do pokrycia wszelkich wydatków służy wirtualna waluta, którą można nabyć za prawdziwe pieniądze. Każdy awatar ma też do swojej dyspozycji prywatny pokój, który można dowolnie urządzić i udekorować. Podobnie jak w Simsach, użytkownicy "Muxlim Pala” muszą dbać o wirtualnych podopiecznych. Trzeba ich nakarmić, zapewnić im odpowiednią porcję rozrywek czy ćwiczeń fizycznych.

Tym, co najbardziej odróżnia "Muxlim Pala" od "Second Life” czy "The Sims", są oczywiście liczne muzułmańskie akcenty. Podczas zakupów można np. nabyć tradycyjny arabski zestaw do parzenia herbaty. Twórcy portalu pomyśleli też o stosownych ubraniach dla awatarów, np. chustach - hidżabach - którymi kobiety okrywają głowę i szyję, oraz galabijach - tradycyjnych ubraniach dla mężczyzn. Budowniczy wirtualnego miasta pomyśleli również o meczetach oraz miejscach do modlitwy w biurach czy centrach handlowych.

Twórcy portalu Muxlim.com, na którym znajduje się wejście do "Muxlim Pala”, podkreślają, że jego podwoje są otwarte nie tylko dla wyznawców islamu, ale wszystkich zainteresowanych tą religią. "Nie jesteśmy stroną religijną, ale stroną lifestyle’ową" - mówi w wywiadzie dla BBC Mohamed El-Fatary, założyciel portalu Muxlim.com.

"Z naszych badań rynkowych wynika, że muzułmanie wcale nie mają bardzo odmiennego stylu życia od innych ludzi. Wszyscy dzielą wartości, które wywodzą się z islamu, ale poza tym mają też normalne zainteresowania" - dodaje. Podkreśla, że "Muxlim Pala" ma wyróżniać rodzinna, przyjazna atmosfera. "Nasza strona ma bardzo społeczny charakter" - przekonuje El-Fatary.

Podstawowa wersja "Muxlim Pala” jest dostępna bezpłatnie, jednak za dodatkowe opcje wzbogacające grę trzeba wnieść stosowne opłaty.

Dostępna obecnie witryna jest na razie wersją testową. Ostatecznych kształtów ma nabrać już w przyszłym roku. Jak wynika z komentarzy użytkowników Muxlim.com, pomysł twórców "Muxlim Pala" okazał się trafiony. "To wygląda naprawdę cool! Już teraz uwielbiam siedzieć na blogu Muxlim. A to zupełnie nowy poziom. Już nie mogę się doczekać" - pisze Aljannah.

Religia podbija internet

Muxlim Pal to nie pierwszy zakątek dla religijnej społeczności w sieci. Przed dwoma laty nowojorska firma NetParty uruchomiła JewTube, czyli wersję YouTube’a z filmikami dotyczącymi kultury żydowskiej. Zeszłej wiosny zaś zainicjowano GodTube - podobną stronę z klipami o tematyce bliskiej chrześcijanom.

Ci ostatni mają również do dyspozycji portale społecznościowe wzorowane na MySpace: MyChurch oraz MyPraize, a także Conservapedię, czyli konserwatywno-chrześcijańską światopoglądowo wersję Wikipedii.