Jako pierwszy przywita widzów Polsat, który już o godz. 20 rozpoczyna transmisję imprezy sylwestrowej organizowanej wraz z Urzędem Miasta Krakowa. Godzinę później włączy się TVP 2, a o 22 - TVN. "To największy sylwester, z jakim miałam do czynienia! Przewidujemy prawie sześć godzin transmisji na żywo" - mówi Nina Terentiew, dyrektor programowy Polsatu.

Reklama

Przyznaje, że o tym, kto zwycięży walkę o widza, zdecyduje dobór artystów. W Krakowie będą to m.in.: Bajm, Edyta Górniak, Budka Suflera, Boney M i Shakin Stevens. Imprezę poprowadzi szóstka prezenterów, w tym Agata Młynarska i Krzysztof Ibisz. Wszystko będzie doskonale widać i słychać - realizację na najwyższym poziomie mają zapewnić dwa supernowoczesne wozy transmisyjne HD.

Dla "Dwójki" we Wrocławiu zagrają m.in. Doda, Kayah, Perfect i Stachursky, a w roli prowadzących wystąpią Grażyna Torbicka i Krzysztof Skiba. Gwiazdami imprezy TVN w Warszawie będą natomiast September, Lady Pank, T.Love oraz Feel, a gospodarzami - Dorota Wellman i Marcin Prokop.

Stacja kierowana przez Piotra Waltera jako ostatnia przyłączyła się do organizacji wieczorów sylwestrowych. "Sylwester w Warszawie ma być początkiem naszej aktywności w stolicy" - tłumaczy Edward Miszczak, dyrektor programowy TVN. "Przygotowujemy bowiem nowy kanał warszawski. To kolejny eksperyment, inwestycja w to, co chcemy, by nas łączyło z Warszawą" - mówi DZIENNIKOWI.

Konkurenci nie są zdziwieni, że TVN dołączyła do "sylwestrowych" stacji. "Prężna stacja powinna mieć swojego sylwestra. To nie jest noc, w czasie której ogląda się filmy" - mówi Nina Terentiew. Sylwestrowa impreza jest traktowana prestiżowo przez wszystkie stacje telewizyjne, mimo że w tym czasie nie można liczyć na wysokie przychody z reklam. "Sukces będzie polegał na przyciągnięciu jak największej widowni" - dodaje Jarosław Burdek, wicedyrektor "Dwójki".

Kto zwycięży, nie wiadomo. W zeszłym roku Polsat i TVP 2 spierały się o palmę pierwszeństwa. A liczba widzów była znacząca. Przed telewizorami zasiadło po ponad 4 mln osób, żeby obejrzeć każdą z tych imprez. Powitanie nowego roku w Krakowie na antenie Polsatu w kulminacyjnym momencie oglądało ponad 6 mln widzów.

Co ciekawe, w tym roku do sylwestrowej rywalizacji dołącza również TVN 24. Stacja przygotowała specjalne, czterogodzinne wydanie "Szkła kontaktowego", jednego ze swoich najpopularniejszych programów. "Chcemy dać alternatywę ludziom, którzy nie lubią hucznych, ulicznych imprez. Nie znaczy to jednak, że u nas będzie smutno. Wręcz odwrotnie" - zapewnia Grzegorz Miecugow, który dziś poprowadzi program wraz z Markiem Przybylikiem i Marią Czubaszek. W sylwestrowym "Szkle kontaktowym" politycy będą składać życzenia noworoczne, zaś telewidzowie jak zawsze będą mogli do studia zadzwonić, wysłać SMS-a czy e-maila.