Inne / HBO
Reklama

1. Californication

Wielki powrót Davida Duchovny’ego na mały ekran. Tym razem wcielił się w postać pisarza przechodzącego kryzys twórczy i kryzys wieku średniego zarazem. Hank Moody, niegdyś odnoszący sukcesy autor książek zatytułowanych "God Hates Us All" czy "South of Heaven" (w rzeczywistości są to tytuły płyt grupy Slayer), powoli stacza się na dno i traci wszystko: rodzinę, karierę, a w dodatku nie jest w stanie już więcej pisać. Choć jego życie to z pozoru świetna zabawa i sex, drugs and rock’n’roll w atrakcyjnych dekoracjach bogatych dzielnic Los Angeles, dręczy go sytuacja, w której się znalazł, i marzy o poprawie stosunków z byłą żoną oraz nastoletnią córką. Niestety jego ekspartnerka Karen niebawem wychodzi za mąż, a Hank w swojej nieskończonej lekkomyślności wikła się w romans z nastoletnią i cyniczną córką jej wybranka. Serial wzbudził nieco kontrowersji natury obyczajowej, ale opinia krytyki jest w przeważającej części bardzo pozytywna: świetnie napisany serial o niemożności pisania!.

2. Gotowe na wszystko

Apoteoza i triumf kury domowej! A zarazem dość okrutny portret schludnych amerykańskich przedmieść, które za fasadami wypieszczonych domków skrywają wiele brzydkich sekretów. Serial przedstawia historię pięciu przyjaciółek, typowych niepracujących pań domu mieszkających przy tej samej ulicy Wisteria Lane. Jedna z nich, Mary Alice Young (Brenda Strong), w pierwszej scenie pierwszego odcinka popełnia samobójstwo. Później zza grobu komentuje obfitujące w pikantne szczegóły wydarzenia na Wisteria Lane. Odtwórczynie głównych ról - Eva Longoria, Teri Hetcher, Felicity Huffman, Marcia Cross i Nicollette Sheridan, wcześniej mało znane aktorki, dzięki popularności serialu zyskały status największych gwiazd. Finał pierwszego sezonu obejrzało ponad 30 milionów ludzi w samych tylko Stanach Zjednoczonych. Kolejne sezony nie tracą na popularności, a powstało ich już cztery.

3. Skazany na śmierć

Jeden z największych serialowych hitów ostatnich lat i przy tym chyba najbardziej zaskakujący. Bo czy może cieszyć się popularnością tasiemiec o ucieczce z więzienia? Okazuje się, że tak! Intrygująca fabuła "Skazanego" obfitująca w zwroty akcji i całkowite zaskoczenia ma swój początek w historii dwóch braci: Michaela Scofielda (Wentworth Miller) i Lincolna Burrowsa (Dominic Purcell) niewinnie skazanego na śmierć. Brat skazańca opracowuje śmiały plan - dostania się do więzienia stanowego Fox River, by ratować Lincolna. Aby tego dokonać, finguje napad na bank i przygotowuje genialny, precyzyjny plan ucieczki, w który wtajemnicza grupę najgroźniejszych kryminalistów. Kolejne odsłony wielkiej ucieczki przyprawiają o coraz mocniejsze dreszcze...

4. Rzym

Kostiumowy dramat historyczny na miarę słynnego "Ja, Klaudiusz" nadawanego przez BBC w latach 70. Tym razem akcja toczy się w latach panowania Cezara i jego siostrzeńca Oktawiana zwanego później Augustem. Głównymi bohaterami są Lucjusz Vorenus i Tytus Pullo (postacie wspomniane w "O wojnie galijskiej" Juliusza Cezara). Autorzy serialu skupili się bardziej na pokazaniu życia w ówczesnym Rzymie, zwyczajach i mentalności mieszkańców. Wydarzenia ogólnopolityczne pokazane są dość skrótowo, przez pryzmat losów głównych bohaterów.

5. Herosi

Reklama

Superbohaterowie na miarę nowych czasów: dzięki mutacjom genetycznym część ludzi zaczyna odkrywać u siebie niezwykłe, nadludzkie zdolności. Jedni potrafią latać, inni przenikać ściany, czytać w ludzkich myślach, lub podróżować w czasie. Jak na superludzi przystało, przyjdzie im ocalić ludzkość przed zagładą, choć najpierw będą musieli uporać się z mordującym podobnych sobie herosów renegatem Sylerem.

6. Chirurdzy

Seriale o medykach zawsze cieszą się wielkim powodzeniem, jak pamiętny "Ostry dyżur", który dał początek karierze George’a Clooneya. "Chirurdzy" przyciągają widownię nie tylko poplątanymi losami bohaterów, ale też specyficznym poczuciem humoru.

7. Ekipa

Pierwsza polska produkcja, która wyciąga rodzimy serial z zapyziałego telenowelowego getta. Nowocześnie zrealizowany, dobrze napisany i zagrany film o kulisach polityki ma już swoich stałych wyznawców.

8.Na imię mi Earl

Pokręcona komedia o nawróconym na drogę cnoty drobnym przestępcy i nieudaczniku, który by spłacić karmiczny dług, postanawia naprawić wyrządzone przez siebie szkody. Co okazuje się czasem naprawdę bardzo trudne.

9.Simpsonowie

Klasyka nigdy nie wychodzi z mody. Ten animowany serial nie schodzi z telewizyjnych anten od niemal 10 lat i wciąż utrzymuje wysoki poziom. A jego bohaterowie Homer, Bart, Marge i Lisa należą już na stałe do panteonu najsłynniejszych postaci popkultury.

10. Kryminalne zagadki Nowego Jorku

Kolejna mutacja odnoszącego zasłużone sukcesy patentu na serial kryminalny. Przeniesienie akcji z ulicznych pościgów za złoczyńcami do nowoczesnych laboratoriów, które umożliwiają wskazanie przestępcy dzięki postępowi nauki i nowoczesnym metodom badawczym, okazał się strzałem w dziesiątkę. Po Los Angeles i Miami laboratoryjne śledztwa przeniosły się do Nowego Jorku.

Tak głosowali:

1. Wojciech Orliński ("Gazeta Wyborcza")

1. Herosi

2. Na imię mi Earl

3. IT Crowd ("Technicy-magicy")

4. Simpsonowie

5. Hotel Babilon

6. Californication

7. Mighty Boosh

8. Faceci na drzewach

9. Ranczo

10. Ekipa

2. Robert Ziębiński ("Newsweek")

1. Nie z tej ziemi

2. 24 s 5

3. Statyści

4. Trawka 2

5. Skazany na śmierć

6. Deadwood 3

7. 3 na 1

8. Rzym II

9. Black Books

10. Inwazja

3. Wiesław Kot ("Wprost")

1. M jak miłość

2. Na wspólnej

3. Na dobre i na złe

4. Klan

5. Złotopolscy

6. Niania

7. Chirurdzy

8. Gotowe na wszystko

9. Samo życie

10. Plebania

4. Magdalena Miecznicka (DZIENNIK)

1. Gotowe na wszystko

2. Rodzina Soprano

3. Magda M.

4. Skazany na śmierć

5. Ekipa

6. Chirurdzy

7. Sześć stóp pod ziemią

8. Simpsonowie

9. Rzym

10. Uwaga, faceci!

5. Katarzyna Nowakowska (DZIENNIK)

1. Californication

2. Brzydula Betty

3. Trawka

4. Little Britain

5. Na imię mi Earl

6. Dexter

7. Herosi

8. Skazany na śmierć

9. Rzym

10. Ekipa

6. Diana Rymuza ("Kultura TV")

1. Californication

2. Uwaga, faceci!

3. Rzym

4. Skazany na śmierć

5. Gotowe na wszystko

6. Chirurdzy

7. Hotel Babylon

8. Wskrzeszając umarłych

9. Lost. Zagubieni

10. Jericho

7. Elżbieta Ciapara ("Film")

1. Kryminalne zagadki Nowego Jorku

2. Dr House

3. Bez śladu

4. Lost. Zagubieni

5. Little Britain

6. Morderstwa w Midsomer

7. Skazany na śmierć

8. Włatcy Móch

9. Rzym

10. Ekipa

8. Wojciech Kałużyński

1. Świat według Kiepskich

2. Californication

3. Simpsonowie

4. Sześć stóp pod ziemią

5. Rzym

6. Gotowe na wszystko

7. Rodzina Soprano

8. Skazany na śmierć

9. Jericho

10. Daleko od noszy

9. Kamil Śmiałkowski

1. Heroes

2. Dexter

3. Firefly

4. Californication

5. Ekipa

6. Gotowe na wszystko

7. Na imię mi Earl

8. Skazany na śmierć

9. Rodzina Soprano

10. Chirurdzy

10. Karolina Korwin-Piotrowska

1. Gotowe na wszystko

2. Odwróceni

3. Chirurdzy

4. Ekipa

5. Kryminalne zagadki Nowego Jorku

6. Rzym

7. Kryminalni

8. Californication

9. Dr House

10. Detektyw Monk