Wczoraj, 20 października zakończyły się przesłuchania finałowe Konkursu Chopinowskiego. Siedemnastoosobowe, międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

Reklama

NAGRODY GŁÓWNE:
I nagroda (30.000 €) i złoty medal – SEONG-JIN CHO (Korea Południowa);
II nagroda (25.000 €) i srebrny medal – CHARLES RICHARD-HAMELIN (Kanada);
III nagroda (20.000 €) i brązowy medal – KATE LIU (Stany Zjednoczone);
IV nagroda (15.000 €) – ERIC LU (Stany Zjednoczone);
V nagroda (10.000 €) – YIKE (TONY) YANG (Kanada);
VI nagroda (7000 €) – DMITRY SHISHKIN (Rosja).

PAP / Paweł Supernak

Przesłuchania XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina rozpoczęły się 3 października, wzięło w nich udział 78 pianistów z 20 krajów. W finale wystąpiło 10 pianistów z 8 krajów, którzy wraz z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka wykonali jeden z koncertów fortepianowych Fryderyka Chopina. Dziewięciu uczestników wybrało Koncert e-moll op. 11, jeden Koncert f-moll op. 21.

Zgodnie z regulaminem do Konkursu mogli zgłosić się pianiści z całego świata, urodzeni w latach 1985-1999. Po ogłoszeniu naboru wniosków, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina otrzymał rekordową liczbę ponad 450 zgłoszeń z całego świata. Komisja kwalifikacyjna – na podstawie analizy wysłanych nagrań i aplikacji – wyłoniła 160 pianistów, którzy w kwietniu tego roku w Warszawie wzięli udział w publicznych eliminacjach. Z tego grona jury do głównego konkursu dopuściło 77 pianistów. Udział w październikowym Konkursie, z pominięciem eliminacji, zapewniło sobie 7 pianistów – laureatów międzynarodowych konkursów wymienionych w regulaminie, a także zwycięzcy Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina 2015. 6 osób z tego grona zrezygnowało z udziału w Konkursie przed jego rozpoczęciem. Wśród startujących najliczniejsze grupy stanowili Polacy (14 osób) i Chińczycy (13 osób), ponadto wystartowało 12 pianistów z Japonii, 8 z Korei Południowej, 6 z Rosji, 4 ze Stanów Zjednoczonych, po 3 z Włoch, Kanady i Wielkiej Brytanii, 2 z Czech i po 1 reprezentancie z Białorusi, Chorwacji, Francji, Grecji, Indonezji, Łotwy, Ukrainy, Uzbekistanu, Rumunii, Węgier.

Konkurs Chopinowski jest jednym z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów muzycznych na świecie. Otwiera pianistom drzwi do największych sal koncertowych. Wśród zwycięzców Konkursu Chopinowskiego są m.in.: Martha Argerich, Maurizio Pollini czy Krystian Zimerman.

Propozycje Telewizji Polskiej w związku z tegorocznym Konkursem Chopinowskim, który odbywa się w dniach 1-23 października w Warszawie, to aż 130 godzin transmisji w TVP Kultura, codzienne transmisje w TVP HD, retransmisje w TVP Polonia, filmy w TVP Historia, relacje i zapowiedzi w TVP Regionalna, a także informacje w serwisach TVP INFO. Koncert laureatów pokazę TVP Kultura i TVP HD (21 października o godz. 18:50) a wielki koncert zwycięzcy Konkursu zobaczą widzowie w TVP2 (21 października o godz. 21:45).