"Tacy Sami" to cykl 13. odcinków dokumentalnych opowiadających o aktywizacji zawodowej kobiet. Każdy 20-minutowy odcinek przedstawia odrębną i co warto podkreślić – prawdziwą historię. Bohaterki serialu wracają na rynek pracy po dłuższej przerwie, spowodowanej najczęściej urlopem macierzyńskim, wychowawczym, utratą pracy lub niemożnością godzenia opieki nad dzieckiem z życiem zawodowym. Różnią się wiekiem, wykształceniem, miejscem pochodzenia, aspiracjami zawodowymi, sytuacją rodzinną i sposobami radzenia sobie z problemem powrotu pracy. Są wśród nich zarówno kobiety przedsiębiorcze, zakładające własną firmę, jak i takie, dla których praca najemna jest jedyną możliwością zarabiania.

Reklama

Żeby znowu zaistnieć na rynku jedne muszą się przekwalifikować, a inne zmienić myślenie o własnej przyszłości; jedne – pokonać barierę wieku, inne – stereotypów, środowiska, niewiary w siebie – zapowiada Łukasz Modelski, autor scenariusza cyklu "Tacy Sami".

Wszystkie bohaterki serialu są matkami, dlatego autorzy skupili się w nim na problematyce funkcjonowania młodej matki w środowisku zawodowym i domowym oraz zagadnieniach praktyki rodzicielstwa w Polsce, w tym relacji partnerów.

Łukasz Modelski dodaje: Częstym, przywoływanym przez bohaterki problemem, jest niemożność porozumienia z pracodawcą co do elastycznych warunków zatrudnienia. Sztywny sposób organizowania czasu pracy – skutkujący wielogodzinną nieobecnością matki w domu – jest główną przeszkodą w wychowaniu dzieci. To dylemat: „mieć dziecko” czy „mieć pracę”. Kobiety więc często rezygnują z pracy. Ich pracujące koleżanki, rezygnują z macierzyństwa. Dlatego też serial pokazuje pracodawców stosujących dobre praktyki w zatrudnieniu matek. Ma to tym większe znaczenie, że kobiety nie mogą liczyć na żadną zorganizowaną opiekę nad dziećmi (brak dziadków, brak miejsc w żłobkach i przedszkolach, drogie opiekunki), co czyni trudniejszymi ich zawodowe wybory.

Reklama

Posiadanie dziecka wpływa na sytuację całej rodziny, stąd w kontekście losów bohaterek, serial opowiada też historię ich związków. Pokazuje przykłady partnerskich relacji kobiety i mężczyzny, solidarnego wysiłku związanego z wychowaniem dziecka, włącznie z „męskim” urlopem rodzicielskim, a także utrzymywaniem gospodarstwa domowego.

W serialu jest mowa o tym, że kobiety i mężczyźni zatrudniani są na równych zasadach. Bohaterki przedstawiane w cyklu "Tacy Sami" często pracują w zawodach uchodzących tradycyjnie za domenę mężczyzn, a pokazani w serialu pracodawcy podkreślają równość w traktowaniu kwalifikacji zawodowych obu płci.

Przy okazji głównego tematu jakim jest powrót kobiet do pracy zawodowej, serial porusza wiele nie mniej ważnych problemów. Stąd też jest w nim mowa m.in. o: elastycznej pracy matek wychowujących małe dzieci, polityce zatrudnienia promującej kobiety, międzynarodowych standardach wymuszających podobne stosunki pracy w Polsce, pełnym partnerstwie kobiety i mężczyzny tak w pracy zawodowej jak i w rodzinie, zmianie kwalifikacji zawodowych kobiet z wieloletnim stażem zawodowym.

Reklama

Bohaterki serialu zostały dobrane tak, by tworzyć możliwie reprezentatywną dla poruszanych zagadnień panoramę – podkreśla Łukasz Modelski. W serialu udział biorą m.in.: policjantka, która swój zawód wybrała już po urodzeniu dzieci; założycielka wiejskiej fabryczki piernikowych chatek czy współwłaścicielka kuźni. Każdy z 13. odcinków opatrzony jest komentarzem ekspertek: naukowców i pracowników instytucji publicznych.

Serial dokumentalny "Tacy Sami" jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, w ramach projektu Europejskiego Funduszu Społecznego „Kampania na rzecz równego dostępu do rynku pracy”. Celem kampanii jest promocja zmian kulturowych, w tym modelu partnerskiego, jako rozwiązania umożliwiającego łączenie obowiązków zawodowych i rodzinnych wśród kobiet i mężczyzn na terenie kraju. Grupę docelową stanowią kobiety i mężczyźni, osoby dyskryminowane na rynku pracy, w tym kobiety powracające do pracy po urlopach macierzyńskich/wychowawczych, ich mężowie/partnerzy, pracodawcy, służby zajmujące się zwalczaniem bezrobocia, decydenci oraz media.