W komunikacie przesłanym do mediów, Jacek Rakowiecki, rzecznik prasowy Telewizji Polskiej postanowił odnieść się do decyzji stacji o zdjęciu z anteny "Jedynki" kultowego programu dla dzieci:

Reklama

Apelując, by nie robić dzieciom wody z mózgu i nie bawić się ich kosztem, wyjaśniam:

Przede wszystkim – "Wieczorynka" opuści swoje miejsce w Jedynce TVP nie zaraz, jak sugerowały tytuły w mediach, ale wtedy, gdy na rynku telewizyjnym będzie miał pojawić się przygotowywany przez Telewizję Polską specjalny kanał telewizyjny dla dzieci – TVP ABC – emitujący wielogodzinny program złożony w znacznej części z najlepszych polskich produkcji dla najmłodszych oraz ulubionych dziecięcych animacji i programów z całego świata. TVP ABC ruszy prawdopodobnie w 2014 roku i „Wieczorynka” znajdzie w nim swoje nowe, znakomite miejsce.

Kolejnym argumentem przytaczanym przez rzecznika TVP jest to, iż obecnie dzieci niechętnie oglądają "Wieczorynkę" emitowanej w "Jedynce" o stałej porze:

Dzisiejsza "Wieczorynka" nie jest miejscem ważnym dla dzisiejszych małych Polaków: wiosną tego roku 89% spośród tych dzieci, które wieczorem oglądało telewizję, wybierało inne kanały, głównie te dedykowane wyłącznie najmłodszym. Dlatego nie przypadkiem wszystkie głosy krytyczne wobec zapowiedzi likwidacji "Wieczorynki" w TVP 1 pochodziły nie od dzieci, ale ich rodziców, wspominających swoje dzieciństwo, albo wręcz dziadków i babć, którzy stanowią ponad połowę (!) obecnej widowni "Wieczorynki".

Jacek Rakowiecki zapewnia także, że nowy kanał dedykowany dzieciom będzie powszechnie dostępny:

Wszyscy smucący się, zatroskani i krytykujący plany TVP zapominają, że w tych dniach właśnie odbiór tematycznych programów telewizyjnych stał się zjawiskiem masowym dzięki zakończonej właśnie cyfryzacji. Kiedy wystartuje więc TVP ABC dostęp do niego będzie możliwy dla każdego dziecka na terytorium Polski. (...) Gwarantujemy, że także z TVP ABC dotrzemy do każdego zainteresowanego, i małego i starszego, i że zaoferujemy mu najlepsze możliwe programy dziecięce. Także prawie wszystkie te, które po dziś dzień z sentymentem i wzruszeniem wspominają młodsi, starsi i najstarsi Polacy. Zanim to jednak nastąpi, "Wieczorynka" trwa w TVP1.