Holland dla dziennik.pl: Polską historią warto byłoby potrząsnąć

| Aktualizacja:

Najnowsze dzieło Agnieszki Holland, film "Gorejący krzew" opowiada o samospaleniu czeskiego studenta Jana Palacha i nastrojach społecznych, jakie wywołała jego radykalna forma protestu przeciwko inwazji sił Układu Warszawskiego na Czechosłowację. W rozmowie z portalem dziennik.pl, reżyserka zdradziła, jak odbierała czyn Palacha, będąc w tamtym okresie studentką praskiego uniwersytetu i dlaczego jej zdaniem, taką historią nie byłaby zainteresowana polska telewizja publiczna .

wróć do artykułu
  • ~augustyn
    (2013-03-01 15:21)
    ta pani to prawie "wajdówna", karierowiczka, POtuskówna
  • ~Czy tutaj mieszka...
    (2013-03-01 15:28)
    Patrzcie panstwo ! znalazla sie specjalistka od polskiej historii. Co jeszcze mozna zrobic , zeby zniszczyc dobre imie Polakow na swiecie , no co ? Pani sie w tym specjalizuje, zdaje sie ?
  • ~co Pani na to?
    (2013-03-01 15:31)
    O tvp prawda , jeszcze złupić abonamentem bydło chcą. Ale te swojskie nic nie lepsze nie?
  • ~nina
    (2013-03-01 15:34)
    Trzeba tworzyc filmy ktore oglada sie z przjemnoscia,p.Holland filmy sa depresyjne,brudne i ponure,widz tego nie trawi.
    Swoja droga Holland nie jest zadnym autorytetem,a wszedzie i na kazdy temat wypowiada sie.
  • ~wiesio13 bicz na PISmatolki
    (2013-03-01 15:54)
    TVP ALE TEZ POLSAT , TVN TO SKANSENY W KTORYCH PRACUJA GLOWNIE BYLI TOWARZYSZE I ICH RODZINY,,JAKBY DOBRZE POSZUKAC TO PEWNIE BY ZNALAZL TAM POTOMKOW TYCH KTORZY ZAMORDOWALI OJCA HOLLAND
  • ~jacóś
    (2013-03-01 16:28)
    Wystarcz przeczytać kilka postów.żeby zrozumieć jakim zaściankiem jest Polska.
  • ~hengaj
    (2013-03-01 17:07)
    ZAMIAST POLSKĄ HISTORIĄ DOBRZE BY BYŁO POTRZĄSNĄĆ PANIĄ
    HOLLAND!!!
  • ~SLOWIANIN GOSC VIKINGOW
    (2013-03-01 15:54)
    POwiedzmy sobie prawde...filmy które robi ta Pani sa nudne...slabe a niestety mocno reklamowane w mediach...jedynym atutem artystycznym tej pani jest niestety jej pochodzenie a być może orientacja seksualna corki z czym niesmacznie obnosi się PO mediach ...słowem zenada i brak hamulcow moralnych
  • ~Zdzislaw Z.
    (2013-03-01 16:14)
    Nikt w Czechach dotąd nie miał odwagi zmierzyć się z tragedią Jana Palacha, ztragedią czechosłowacji owego czasu. To,że A. Holland w tym czasie studiowała w Pradze,i to ,że jest rezyserką filmową nie jest wystarczającym powodem ani
    podstawą do tego,aby stworzyć obraz zwiazany historycznie i społecznie, a także estetycznie z tym jakże trudnym tematem. Pani Agnieszka dobiera sobie zbyt trudne tematy,ktore przerastają Jej mozliwosci nie tyle techniczne,lecz mentalnościowe,filozoficzne,kulturowe. Idąc dalej tą droga doboru terści,tematów do swoich filmów,filmów nadzbyt rozdramatyzowanych,nie osiągnie celu,do ktorego z uporem zmierza. Sądzę,że potrzebny jest Jej większy dystans i większy komfort filozoficzno-psychologiczny,nieco swobodniejsze podejście .
  • ~Wiesio 13 bicz na PISiory
    (2013-03-01 16:30)
    Pani nakreci film o prawdziwych bohaterach... np o gen Jaruzelskim, ktory obronil Polske przed proto-PIS-offskimi bandami z "solidarnosci"... a nie zawraca pani glowe jakimis czeskimi wariatami-samobojcami
  • ~beria
    (2013-03-01 16:36)
    Tatus wyskoczyl przez okno dla Stalina to moze coronia podpali sie dla von Thuska
  • ~as11
    (2013-03-01 16:46)
    Pani Agnieszka, nie jestem Pani wielbicielem, nie podoba mi sie Pani tworczosc,, ale to co Pani mowi o TVP, to jest bardzo bolesna prawda. TVP trktuje widza instrumentalnie i ci co tam pracuja mysla, ze my jestesmy banda idiotow. Sa przy tym z siebie tacy dumni, jakby na Marsa polecieli. W dalszym ciagu jest to telewizja rezimowa.
  • ~potzrąsacz
    (2013-03-01 16:51)
    Potrząsnąć, ale kryptożydami!
  • ~Cypisek
    (2013-03-01 20:16)
    ... a poza tym , przypisywanie nam, Polakom antysemityzmu to jakaś aberracja
    intelektualna . Czy ktoś z nas ma coś przeciw całkowicie semickim Palestyńczykom , albo intifadzie ? NIECH SIĘ TU WYPOWIE.
    To czym nas NIE-GOJE rozgrzewają do białości to ich bezustanne spiskowanie,
    i wstręt do narodu wśród którego mieszkają.
    Czy my mamy taką awersję do mieszkających w Polsce Litwinów, Białorusinów,
    Tatarów, albo Niemców ? A skoro nie, to dlaczego w tym przypadku - nie ?
  • ~Drzazga 101
    (2013-03-01 16:53)
    "Holland dla dziennik.pl: Polską historią warto byłoby potrząsnąć...Nasza współczesność jest tak brutalna między innymi dlatego, że źle rozmawiamy o przeszłości."
    O Matko, Pani Agnieszko, albo to jest z kim pogadać o tych sprawach, o przeszłości dumnej i durnej, o tych latach, które przeszły, minęły - z kim Pani chce pogadać przy świecach i piwku ? Z tym durnym McDonaldem, który TE sprawy ma głęboko w dupie, z nawalonym Jarkowyczem, który jak zwykle szykuje Ludzienków na barykady, bo ma odwieczne sny o potędze ?
    Hej !-
  • ~wiele bny
    (2013-03-01 14:58)
    krasko to dooplica waty papy szmaty publiczna latarniana prawie jak prosta tuta rof. Stempin: "Bankierzy Boga", czyli jak ciemne machinacje watykańskiego banku stały się przyczyną ustąpienia BXVI
  • ~MANNEKEN PIS sie spisial na wiosne
    (2013-03-03 12:58)
    Holland do Holandii !!! Jeśli to jeszcze jest Holandia. I jeszcze : Syjoniści do Syjamu.
    Pani Holland manipuluje dla swojej wygody i lepszego życia na świeczniku. Manipuluje przeszłością i teraźniejszością. A Polska nie zmusza już obcych do bycia Polakami, nie przykuwa już do Polski, jak w PRL-u, nie szantażuje i nikt, kto czuje się obco, czy faktycznie jest już (czy znowu) obcy, nie musi tu mieszkać, żyć, tym bardziej nie musi pchać się na świecznik. Minęły czasy, kiedy np. w Ministerstwie Sprawiedliwości najczęściej rozmawiało się w nazwijmy to "obcym języku". Droga wolna - zawsze można poszukać lepszego kraju, jak np. Gross. Może wreszcie trzeba odkryć i nazwać prawdziwie własne korzenie ? Pytanie, czy Holandia albo USA będą z tego powodu zachwycone ? Ale to mnie też nie obchodzi.
  • ~rok 1863
    (2013-03-01 23:41)
    Zrób babo film o Romualdzie Trauguttcie, Naczelnym Wodzu Polskiego Państwa Podziemnego, pokaż jak GO ziomal zdradził, to bedzie najlepsza lekcja Nowoczesnego Patriotyzmu, pokaz jak dzisiejsze zaprzaństwo Ojczyzna Naszą frymarczą na lewo i prawo. Pokaż jak to Imperia Zła w imię praw człowieka mordują, zabijaja i prześladują tych, którzy złu mówia NIE!
  • ~misiek
    (2013-03-02 00:08)
    trzeba by nią tak długo potrząsać, aż by się z niej życie wytrząsnęło.
  • ~strażnik gaju
    (2013-03-02 00:53)
    nie tylko Palach
    Jan Zajíc
    Thich Quang Đức
    Ryszard Siwiec
    Evžen Plocek
    Romas Kalanta
    Oleksa Hirnyk
    Liviu Cornel Babeş