Holland dla dziennik.pl: Polską historią warto byłoby potrząsnąć

| Aktualizacja:

Najnowsze dzieło Agnieszki Holland, film "Gorejący krzew" opowiada o samospaleniu czeskiego studenta Jana Palacha i nastrojach społecznych, jakie wywołała jego radykalna forma protestu przeciwko inwazji sił Układu Warszawskiego na Czechosłowację. W rozmowie z portalem dziennik.pl, reżyserka zdradziła, jak odbierała czyn Palacha, będąc w tamtym okresie studentką praskiego uniwersytetu i dlaczego jej zdaniem, taką historią nie byłaby zainteresowana polska telewizja publiczna .

wróć do artykułu
  • ~1
    (2013-03-01 12:52)
    Już nakręciła "dzieło" Janosik... żenada.
  • ~kozik
    (2013-03-01 12:59)
    Dlaczego nie zrobiła filmu o Polaku Ryszardzie Siwcu, który z tego samego powodu co Jan Palach, dokonał samospalenia pół roku wcześniej przed nim podczas uroczystości dożynkowych na stadionie X-lecia w Warszawie, w obecności najwyższych bonzów partyjnych, 100 tys. ludzi, a w tym zagranicznych delegatów?
  • ~lis
    (2013-03-01 13:03)
    nalezaloby bronka i donka Potrzasnac az by mu sowieckie i niemieckie GACIE spadly a historyczny smiech stalby sie czynem a nie dawanie bulowi tylu procent w sondazach ,ale coz boi sie i troii alenic to dla historii i tak ludzie beda mowic
  • ~oli
    (2013-03-01 13:03)
    Współczuję córki Lesbijki.Na wnuki się nie zanosi.Może in vitro.
  • ~miro
    (2013-03-01 13:03)
    Uwaga okazja -- ogłoszenie handlowe -- FUTRA z Florydy, tanio... z dostawą do Polski... Pytajcie w strukturach PO -- najszersza siec dystrybucji w Polsce...
  • ~trojan
    (2013-03-01 13:22)
    Jest to smutne wpisy internautów nasuwają wniosek,że ci ludzie nie oglądają tak zwanej telewizji publicznej nie rozumieją intencji wypowiedzi p.Holland
  • ~Tolek
    (2013-03-01 13:24)
    A WNUKI KIEDY BĘDĄ ?
    Pani Holland jest niezadowolona?Przecięż poparła PO.
  • ~ijatam
    (2013-03-01 13:25)
    Chyba szykuje się na jakieś stanowisko w TVP. Najpierw trzeba kogoś obśmiać, zgnoić , wyszydzić , a potem w ramach przeprosin donka za niesiołka wskoczyć na jego stanowisko.
  • ~Bolo
    (2013-03-01 13:26)
    No cóż - samo lekceważenie widza może by jeszcze przeszło, ale "tfórcóff"??!! Wiadomo, "tfórca" potęgą jest i basta i mu się szacun należy!
  • ~Jasio z czeciej beeeeeeee
    (2013-03-01 13:40)
    Judzimy w Wybiórczej prose pani...
  • ~40-latek
    (2013-03-01 13:42)
    To to pikuś PO ostatnich wyczynach PEŁO znowu "szczytuje" w "sondażach". I to się nadaje do prasy... a wyniosą go nogami do przodu.
  • ~Be Ru
    (2013-03-01 13:44)
    "A Polską historią warto byłoby troszkę potrząsnąć i odkłamać pewne rzeczy."
    To są obrzydliwie neutrale i przez to puste słowa, które może wypowiedzieć dosłownie każdy - od katolika, ubowca, narodowca, antysemitę, po niedawnego komunistę, a dzisiaj biznesmena, Są wśród nich także reżyserzy, który kręcili zaangażowane filmy w czasach PRL-u i kręcą je dalej dzisiaj. Co ci ludzie chcieliby tak naprawdę odkłamać w polskiej historii? Wszystko to jest bardzo względne i potrzeba jednego lub kilku słów, aby o co im chodzi. Zamiast w czasach próby "biec na barykady" tworzy się dzisiaj filmy historyczne i stawia pomniki bohaterom tamtych lat, ale już bez narażenia się ówcześnie rządzącym. Dla większości społeczeństwa, to wszystko minęło i 99,99% nie chce nawet wiedzieć kto to był Jan Palach z czechosłowackiej Pragi. Dla nich dzisiejszy dzień aż skrzeczy i prosi się o sensowny scenariusz filmowy, ale tu brak jest niezbędnej weny, albo i odwagi.
    Nie można ciągle chować głowy w piasek historii. Za 50 lat znowu znajdą się nowi odważni.
  • ~Pisior na Bicze (Bitch'e)
    (2013-03-01 13:52)
    "Bezmiaru cynizmu i pogardy dla widza i twórców"? Pani Agnieszko, toz to Pani "duszenki", wszystko platfusy, te Dworaki, Brauny, usadzone na stolkach w TVP przez Tuskow i Komorowskich. I co? Wychodzi teraz, ze to wszystko bladzie? A mysmy, "mohery", wiedzieli o tym od poczatku.
  • ~bycie polaczkiem to obciach ..brawo
    (2013-03-01 13:53)
    Agnieszko.
  • ~Karol
    (2013-03-01 13:57)
    Kozik, polecam film "Usłyszcie mój krzyk", jeśli jesteś taki spragniony, ale nie za bardzo zorientowany.
  • ~Jan Stańczyk
    (2013-03-01 14:04)
    My Polacy a zwłaszcza elitki nie tyle źle mówią o przeszłości tylko kłamią i manipulują przeszłością . Ciągle boją się że wyjdzie na jaw ich poddaństwo komunie, ich współpraca z bezpieką . Jak nie odkryjemy kart inie powiemy prawdy o przeszłości to będziemy mieć taką degrengoladę jaką mamy obecnie !!!
  • ~OLA
    (2013-03-01 14:04)
    O ŻYDACH DRGA PANI, O ŻYDACH TRZEBA KRECIC: JEDWABNE, POGROM KIELECKI, TO SA TEDMATY.
    A TU SAME PROBLEMY: JAK TVP MA POKAZAĆ GENERAŁOWI OD MNIEJSZEGO ZŁA I TEMU DRUGIEMU, JEGO KOLEDZE, KTÓREGO CÓRECZKA PRACUJE W TV POZNAŃ? JAK UMRĄ, TO OK.
    COS PANI ŻLE WYMYSLILA. WSPÓŁCZUJĘ.
  • ~Jasza
    (2013-03-01 14:09)
    Obudziła się??
  • ~vh
    (2013-03-01 14:10)
    Pani Agnieszko wydaje mi sie ze nikt oprocz Pani nie zrobi dobrego filmu o masakrze w Deir Yassin - Pani Agnieszko zaklinam i prosze jak ooddany widz by ziscila Pani moje marzenie i zekranizowala to wydarzenie (masakra w Deir Yassin).

    Z gory dziekuje i pozdrawiam.
  • ~f
    (2013-03-01 14:10)
    To wszystko jest cacy ,cacy - tylko ja nigdzie nie widzę w tym polskiej racji stanu.Polska to temat POboczny ,przeznaczony do pacyfikacji ,to temat wstydliwy. Oczywiście wstydliwy dla wyznawców antypolskości ,przymusowych mieszkańców tej Ziemi ,zainteresowanych srebrnikami .