Pierwsza część filmu „Krzyk” z 1996 przywróciła do życia gatunek potocznie zwany slasherem. Ich złoty okres przypadł w kinie na lata 80 i kiedy wydawało się, że wszystko już w tym temacie zostało dawno powiedziane, Wes Craven stworzył „Krzyk”- film, który nie tylko stał się jednym z największych kasowych przebojów lat 90, ale przeszedł także do historii gatunku.

Reklama

Mieszanka zaskakujących zwrotów akcji, konsekwentnie budowane napięcie, a przede wszystkim żonglerka kliszami popkulturowymi uczyniły ten film jednym z najpopularniejszych horrorów wszech czasów. Craven czerpał pełnymi garściami z klasyków takich jak „Halloween”, „Carrie”, czy „Piątek trzynastego”. Sięgnął on do popularnego w konwencji slasherowej schematu, w którym to grupa związanych blisko z sobą osób staje się celem ataków psychopatycznego mordercy. Psychopata po kolei rozprawia się z kolejnymi osobami, aż do konfrontacji z tak zwaną final girl, najczęściej młodą dziewczyną, która w finale stawia czoło mordercy.

W sequelu „Krzyku” ponownie spotykamy, znaną z pierwszej części filmu final girl Sidney Prescott (Neve Campbell), która musi uporać się z demonami przeszłości. Pewna młoda para zostaje brutalnie zamordowana podczas premiery horroru pt. „Cios”. Film ten oparty jest na wydarzeniach z życia Sidney i jej przyjaciół, które śledziliśmy w pierwszej części serii. Okazuje się, że psychopatyczny zabójca z kina wzoruje się na mordercach z Woodsbooro, którzy zamienili życie grupki przyjaciół
w piekło.

W trzeciej części horroru, pt. „Krzyk 3”, Prescott wybiera samotniczy tryb życia, aby odizolować się od traumatycznych wspomnień sprzed 3 lat. Niestety i tym razem będzie musiała walczyć ze złem ukrytym za maską napastnika-naśladowcy.

Koszmar Laurie Strode (Jamie Lee Curtis) miał się zakończył w 1978 roku, kiedy umknęła swojemu psychopatycznemu bratu, Michaelowi Myersowi, w pierwszej części „Halloween”. Po kilkunastu latach upozorowała własną śmierć, przyjęła nowe nazwisko i prowadzi spokojne życie w kalifornijskim miasteczku. Niestety – zło nie śpi. W noc Halloween jej prześladowca powraca. „Halloween – 20 lat później” to gratka dla fanów tego klasycznego slashera.

To nie był jednak koniec krwistej uczty Michaela. Doskonały horror doczekał się kolejnej części. 3 lata po wydarzeniach w Kalifornii Laurie Strode popada w depresję i zostaje zamknięta w zakładzie psychiatrycznym Grace Anderson Sanitarium. Akcja filmu „Halloween: Powrót” przenosi się do domu Mike’a Myersa, gdzie szóstka beztroskich studentów organizuje interaktywne reality show – prosto
z posiadłości legendarnego mordercy. To nie może się skończyć dobrze.

Krzyk 2
premiera: niedziela, 8 lipca, godzina 22:00, powtórka w piątek, 13 lipca, godzina 23:00

Reklama

Krzyk 3
premiera: niedziela, 15 lipca, godzina 22:00, powtórka w piątek, 20 lipca, godzina 23:00

Halloween - 20 lat później
premiera: niedziela, 22 lipca, godzina 22:00, powtórka w piątek, 27 lipca, godzina 23:00

Halloween: Powrót
premiera: niedziela, 29 lipca, godzina 22:00