Jesteśmy zachwyceni powrotem Christiane do CNN - mówi Tony Maddox, wiceprezes i dyrektor zarządzający CNN International. Wyrafinowane, wnikliwe dziennikarstwo Christiane jest nam potrzebne, aby jeszcze wierniej pokazać kontekst i głębię najważniejszych światowych wydarzeń, dodaje Maddox.

Reklama

Ogłoszona w grudniu współpraca Amanpour i CNN zakłada, że Christiane nadal będzie główną dziennikarką ABC News zajmującą się sprawami międzynarodowymi i relacjonowaniem najważniejszych światowych wydarzeń amerykańskim widzom, podczas gdy jej nowy program na antenie CNN ma na celu dotarcie do szerszej, międzynarodowej publiczności.

Christiane będzie kontynuowała raportowanie z krajów ogarniętych wojną dla wszystkich programów, platform i serwisów online ABC News. Wykorzystując swoje międzynarodowe kontakty i wieloletnie doświadczenie (choćby jedyny zeszłoroczny wywiad Muammara Kadafiego i Hosni Mubaraka) Amanpour zamierza też przeprowadzać wywiady ze światowymi liderami.

Jej nowy program będzie nosił nazwę "Amanpour" / Media

Jako główna dziennikarka ABC News zajmująca się sprawami międzynarodowymi, Christiane skupi się tematach takich jak wydarzenia w krajach Bliskiego Wschodu, program nuklearny w Iranie, czy kryzys w strefie euro. Amanpour zajmie się też raportami dotyczącymi nowych konfliktów, klęsk żywiołowych, kryzysów humanitarnych, prowadzeniem czterech programów na antenie ABC, kontynuacją serii Around the World with Christiane Amanpour oraz swoją nową serią video dla ABCNews.com i Yahoo News.

Reklama

Jestem zachwycona swoim powrotem do CNN – stacji, dla której pracowałam przez tak wiele lat – i jednoczesnym połączeniem tej roli z dalszym relacjonowaniem dla ABC News, mówi Amanpour. Moi widzowie zdają sobie sprawę z tego, że żyjemy w coraz silniej połączonym i zależnym od siebie świecie, a „Arabska Wiosna”, problemy ekonomiczne, z którymi zmaga się Europa i Stany Zjedonoczne, czy zagadnienia globalnego bezpieczeństwa dotyczą nas wszystkich bez wyjątku, dodaje Amanpour.

Reklama

Głównym producentem „Amanpour” będzie Liza McGuirk, wielokrotnie nagradzana producentka z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem w zakresie dziennikarstwa telewizyjnego. Amanpour i McGuirk współpracowały już wcześniej przy wielu projektach CNN, Liza pracowała nad powstaniem porannego niedzielnego serwisu newsowego oraz programu Fareed Zakaria: GPS, który został nominowany do nagrody Emmy już po kilku miesiącach swojej obecności na antenie. Była również producentem programu In the Arena, a przed dołączeniem do CNN działała przy produkcji pasma 60 Minutes na antenie CBS.

W naszym programie chcemy prezentować opinie światowych przywódców i świeże głosy na temat głównych problemów naszych czasów, wykorzystując doświadczenie Christiane i jej pasję do międzynarodowego dziennikarstwa - mówi McGuirk. 2012 rok to historyczny, wyborczy rok w wielu miejscach – w Stanach, Europie i na Bliskim Wschodzie. Kiedy pomyślimy jeszcze o „Arabskiej Wiośnie”, „Ruchu Oburzonych”, czy potencjalnym zakończeniu wojny w Afganistanie – dokładnie widać, że znajdujemy się w bardzo fascynującym momencie historii, szczególnie w kontekście takiego programu, jak nasz, dodaje McGurik.

Jako uzupełnienie programu telewizyjnego CNN uruchomi również stronę Amanpour.com. Użytkownicy CNN.com/international i Amanpour.com będą mogli online oglądać fragmenty codziennych programów. Serwisy Amanpour.com i CNN.com/international będą zawierały materiały wybierane i przesłane przez Christiane i zespół programu oraz pogłębione analizy i komentarze ekspertów ds. polityki zagranicznej. Dzięki portalowi Twitter i Facebook również widzowie będą mieli możliwość współuczestniczenia przy tworzeniu „Amanpour”, aktualizując listę gości i najświeższych informacji. Kanały social media programu prowadzone będą w języku angielskim i hiszpańskim.