Reżyserem spektaklu jest Jacques Lassalle, wybitny francuski reżyser, znawca teatru molierowskiego związany z paryską Comedie Francaise. W głównej roli - Andrzej Seweryn.

Reklama

Spektakl "Szkoła żon" z Teatru Polskiego w Warszawie, grany na żywo w studiu telewizyjnym, zapowiada prawdziwą ucztę kulturalną dla miłośników klasycznego teatru. To jedna z najbardziej znanych komedii Moliera, która w czasach powstania wzbudzała wielkie kontrowersje, a dziś nadal nie pozostawia widzów obojętnymi. W znakomitym przekładzie Bohdana Korzeniewskiego sztuka zachwyca wciąż inteligentnym dowcipem, głębią psychologicznych portretów bohaterów i wnikliwą analizą ewolucji ich uczuć.

Przedstawienie świadomie utrzymane jest w klasycznym stylu. Malarska scenografia, stylizowane kostiumy, nastrojowe światło i muzyka tworzą odpowiednią scenerię dla sztuki Moliera. Telewizyjna realizacja „na żywo” ma podkreślać konwencjonalność i umowność inscenizacji, nie stroniąc od ukazywania i prowokowania elementów „teatralnej zabawy”. Jednak głównym walorem tego spektaklu ma pozostawać aktorska interpretacja tekstu.

Spektakl transmitowany w TVP będzie telewizyjną wersją przedstawienia teatralnego, nieco skróconą i zaadaptowaną na potrzeby studia.

Reżyserem spektaklu jest Jacques Lassalle. W rolach głównych zobaczymy, Andrzeja Seweryna, Annę Cieślak, Piotra Bajtlika, Dominika Łosia, Ewę Makomaską, Olgierda Łukaszewicza, Antoniego Ostrucha i Krzysztofa Kumora.

Premiera na żywo w Teatrze TV – 26 marca, godzina 20.20, TVP1. Po emisji widzowie będą mogli obejrzeć rozmowy z twórcami i widzami spektaklu.