Pierwsza edycja "X Factor" wystartowała w Wielkiej Brytanii w 2004 roku. Program zastąpił wówczas popularny "Pop Idol" i bardzo szybko zyskał sobie sympatię publiczności. W krótkim czasie formuła rozpowszechniła się w wielu krajach na całym świecie. W jury światowych edycji zasiadały takie gwiazdy, jak Cheryl Cole, Danii Minogue, Nicole Scherzinger, Gary Barlow oraz oczywiście sam Simon Cowell.

Polska publiczność dość długo musiała czekać na rodzimą wersję popularnego show. Premierowa edycja nad Wisłą wystartowała w 2011 roku. W jury zasiedli wówczas Kuba Wojewódzki, Maja Sablewska i Czesław Mozil. Obecnie możemy oglądać drugą odsłonę polskiego "X Factor" gdzie w jury zamiast Mai Sablewskiej zasiada Tatiana Okupnik.

Po 8 latach sukcesów i wypromowaniu wielu utalentowanych wokalistów, Simon Cowell doszedł do wniosku, że czas pożegnać się z formatem "X Factor". Jak podaje Super Express, twórca zapowiedział, że już pracuje nad nowym show, które w niedługim czasie zastąpi znaną wszystkim formułę. Być może na decyzję Cowella wpłynął fakt, że oglądalność kolejnych edycji programu jest coraz niższa.

Czy nowe show twórcy najpopularniejszych formatów rozrywkowych zdobędzie taką popularność jak "X Factor"?