Odcinek z 15. sezonu słynącej z niepoprawności politycznej kreskówki zostanie pokazany w najbliższą niedzielę na niemieckim kanale Comedy Central i - jak ocenia dziennik "Die Welt" - może zszokować niektórych niemieckich widzów.

Reklama

Bohaterowie "South Park", uczniowie szkoły podstawowej, postanawiają przyznać nagrodę dla najmniej zabawnego narodu na świecie. Zwycięzcami ogłoszono Niemców, którzy pokonali także nominowanych do nagrody Japończyków i Eskimosów. W proteście czołowi niemieccy politycy z kanclerz Angelą Merkel szturmują uzbrojeni w pistolety szkołę w miasteczku South Park. Jeden z przerażonych uczniów próbuje obłaskawić niemieckich napastników, proponując, by wzięli jego kolegę, "soczystego Żyda".

Merkel i jej towarzysze prezentują jednak wynalazek swoich inżynierów, który ma skończyć raz na zawsze ze stereotypem pozbawionych humoru Niemców - robota potrafiącego opowiadać doskonałe dowcipy. Robot szybko staje się najsłynniejszym komediantem, ale na koniec przedstawia swój "popisowy numer"... zagładę ludzkości.

Dziennik "Die Welt" komentuje w piątek, że sposób pokazania Niemców w kontrowersyjnym serialu "wynika z długiej tradycji anglosaskiej fascynacji genialnym złem, którego Niemcy są symbolem najpóźniej od 1933 r.". Według gazety "Niemcy nadal dostarczają najlepszych point, które zawsze nawiązują do mrocznych rozdziałów ich historii". "Wszystkie potwory dysponują przecież z reguły wysokim intelektem, który w jakiś sposób zatracił związek z moralnością i humanitaryzmem" - ocenia "Welt".

Portal tygodnika "Der Spiegel" zwraca uwagę, że nie tylko Niemcy są obiektem drwin autorów wielokrotnie nagradzanej kreskówki "South Park". "Szczególnie Kanada wciąż musi służyć za temat do żartów. Nie każdy jednak chce znosić docinki. Organizacja scjentologów szpiegowała ponoć autorów kreskówki Matta Stone'a i Treya Parkera i zapobiegła nawet powtórzeniu emisji kontrowersyjnego odcinka" - zauważa "Spiegel".

Dziennik "Bild" poprosił czytelników, by za pośrednictwem jego strony internetowej głosowali, czy uważają odcinek "South Park" o Niemcach za zabawny czy raczej za niesmaczny. W piątek 82 proc. internautów oceniło, że żartowanie z Niemców w komedii jest w porządku.