"Młodzi, starzy, wykształceni i ci bez matury - ludzi mających kłopot z "domową higieną" znaleźć można w każdej grupie społecznej" - przyznaje Barbara Danek, która razem z Sylwią Koczwarą pomaga bohaterom nadawanego w TV4 reality show poradzić sobie z bałaganem w ich domach.K

Reklama

Producenci "Czystej chaty" przez kilka tygodni poszukiwali na tyle odważnych, lub zdesperowanych osób, które zdecydowałyby się pokazać milionom widzów swoje zapuszczone domostwa. I udało im się znaleźć osobliwych rekordzistów.

“Niektórzy bohaterowie nie sprzątali w domu od 10 lat!" - mówi Danek - "Najczęściej są to ludzie oddani swojej pracy albo pasji, dla których sprzątanie jest tylko bezproduktywną stratą czasu. Zdarzają się też “zbieracze”, którzy uważają, że największy grat może im się jeszcze przydać” - dodaje.

Media

W programie zdecydowali się wziąć udział m.in. para muzyków, które jest tak oddane swojej pasji, że nie ma głowy do sprzątania, emerytowany policjant - kolekcjoner autobusów czy były pracownik techniczny krakowskiej szkoły wyższej, który w salonie czwartym piętrze trzymał m.in olbrzymią, zakurzoną tokarkę - “Jego musieliśmy przekonywać przez cztery godziny. Ale udało się. Pod koniec programu był nam wdzięczny, bo pokazałyśmy mu, że można żyć inaczej” - mówi Danek.

Reklama
Media

Trudnych momentów było więcej. Ekipa walczyła z mdłościami i obrzydzeniem przedzierając się przez zapuszczone łazienki, lodówki pełne zapleśniałych produktów czy kanapy cuchnące kocimi odchodami. Z tej walki nie wszyscy wyszli zwycięsko...

“Czysta chata” jest emitowany w niedzielne wieczory w TV4. Format jest realizowany na brytyjskiej licencji. “How clean is your house” emitowany był na antenie stacji Channel 4. Lokalne wersje reality-show powstały również m.in. w USA, Holandii, Niemczech, Belgii, Finlandii, Włoszech, Szwecji, Hiszpanii, Norwegii i Czechach.