Hot Doc.

Kanał Planete+ poszerza antenową ofertę. Oprócz najlepszych filmów dokumentalnych prezentuje także programy publicystyczne poświęcone bieżącym problemom i dylematom. W grudniu startuje pierwszy autorski program „Hot Doc”, w którym dziennikarz „Gazety Wyborczej” Paweł T. Felis będzie prowadzić dyskusje na kontrowersyjne tematy, poszerzając punkt widzenia zaprezentowany w filmie. Pierwszy odcinek „Hot Doc” (3 grudnia, godz. 20.30) będzie nawiązywał do filmu „Magda, miłość i rak”, opowiadającego o długiej walce z rakiem piersi założycielki fundacji Rak’n’Roll Magdy Prokopowicz, która w trakcie leczenia zaszła w ciążę i urodziła syna. Gościem programu będzie aktorka Katarzyna Trzcińska, podopieczna fundacji. Drugi program z serii „Hot Doc” widzowie obejrzą 25 grudnia, tuż przed dokumentem „Szabat w Wietnamie”. Data emisji kolejnych odcinków będzie uzależniona od premiery filmu, który będzie tematem przewodnim programu.

HOT DOC | Planete+ | sobota, godz. 20.30

Na ryby bez wędki.

Na amerykańskim Południu rozwija się nowa moda. To stanie po szyję w wodzie i łapanie sumów bez wędki, za to rękoma i nogami. Taką dziwną dyscyplinę uprawiają w Oklahomie wędkarze Skipper Bivins i Trent Jackson. W nowym programie Discovery będą uczyć tej sztuki amerykańskich mieszczuchów. Bohaterowie z miasta znają przyrodę chyba tylko z telewizji. Kiedy trafiają nad wody, gdzie mają uczyć się łowić, zachowują się, jakby pierwszy raz znaleźli się w miejscu, gdzie nie ma bankomatów i telewizji satelitarnej. Panie marudzą na warunki domku, w którym śpią. Najważniejsze dla nich jest założenie maseczki na twarz przed spaniem. Kiedy zobaczą owada, zachowują się, jakby napadł je tygrys. Panowie z kolei spędzają rano czas w łazience na układaniu włosów. Program jest więc nie o sztuce poławiania ryb bez profesjonalnego sprzętu, ale raczej o ludziach, którzy robią z siebie głupoli w leśnym krajobrazie. To zdecydowanie nie program dla wędkarzy.

NA RYBY BEZ WĘDKI | Discovery Channel | sobota, godz. 14.00

Sprzedawcy gumek.

Twórczość Hanocha Levina (1943 – 1999), jednego z najwybitniejszych współczesnych dramaturgów izraelskich, zyskała już w Polsce pewną popularność, choć daleko nam do poznania w całości jego bogatego dorobku. „Sprzedawcy gumek” w realizacji Teatru IMKA i reżyserii Artura Tyszkiewicza są z pewnością dobrym początkiem, by Levinem się zachwycić. Figlarny tytuł skrywa gorzki komediodramat rozegrany między Belą (Aleksandra Popławska) i dwoma mężczyznami (Janusz Chabior, Łukasz Simlat) rywalizującymi o jej względy. „Sztuka była wystawiana w Izraelu trzykrotnie, więc nie sądziłem, że cokolwiek mnie zaskoczy” – pisał recenzent izraelskiego pisma „Haaretz”, który oglądał spektakl podczas Festiwalu Czterech Kultur w Łodzi. „A jednak reżyser i aktorzy przygotowali dla mnie niespodzianki”, dodawał, chwaląc znakomitą kreację Popławskiej („idealne ucieleśnienie erotycznej kobiecości”) i muzykę Jacka Grudnia.

SPRZEDAWCY GUMEK | TVP Kultura | wtorek, godz. 21.00