Serial, na który składają się trzy 90-minutowe odcinki, zdobył nagrodę BAFTA. W Wielkiej Brytanii okazał się wielkim przebojem: w lipcu 2011, gdy miał swą premierę, aż 8,7 miliona widzów obejrzało Benedicta Cumberbatcha w roli detektywa z Baker Street.

Reklama

Autorami scenariusza serialu są Steven Moffat i Mark Gatiss. Doktora Watsona gra w nowym serialu Martin Freeman.

Ta adaptacja pod wieloma względami jest wierna oryginalnym powieściom Conan Doyle'a: Sherlock i Watson zamieszkują pod tym samym adresem, interesują się tylko nietypowymi sprawami, a gdzieś w mrokach wielkiego miasta czeka na nich złowrogi Moriarty.

Sherlock umie rozpoznać programistę po krawacie, a pilota samolotów po kciukach. Ma analityczny umysł, a zarabia rozwiązując zagadki kryminalne. Im dziwniejsze, tym lepiej.

Trudno o dwie bardziej różne osobowości niż Holmes i Watson, ale okazuje się, że intelekt Sherlocka i spokojny pragmatyzm Watsona to dobre połączenie. W trzech opowieściach Holmes i Watson radzą sobie ze skomplikowanymi sprawami, tropią strasznych przestępców, mierzą się z zabójcami – wszystko, byle dojść prawdy.

Premiera serialu "Sherlock" odbędzie się na antenie BBC Entertainment 2 października o 19.00. Odcinki 2 i 3 nadane zostaną w kolejne niedziele o tej samej porze.