Producent programu, organizacja non-profit Sesame Workshop, napisał na Facebooku, że Ernie i Bert są "najlepszymi przyjaciółmi" i zostali stworzeni, by "nauczyć przedszkolaków, że można być najlepszym przyjacielem osoby, od której bardzo się różnimy".

Reklama

Ernie i Bert występują w "Ulicy Sezamkowej" od momentu jej powstania w 1969 r. jako mieszkający razem przyjaciele bardzo różniący się pod wieloma względami.

Ernie, który jest koloru pomarańczowego, często wyprowadza z równowagi żółtego Berniego niedorzecznymi i natarczywymi żądaniami, ale zwykle stawia na swoim.

Od dłuższego czasu spekulowano, że ich postaci przedstawiają parę gejów, aż wreszcie 4 sierpnia zainicjowano w internecie na stronie Change.org kampanię zbierania podpisów pod petycją, by Ernie i Bert dokonywali "coming outu" i stanęli przed ołtarzem.

"W tych strasznych czasach, gdy homoseksualne dzieci pozbawiają się życia, jest im potrzebna świadomość, że są wspaniałe, a ich życie jest cenne" - napisano w petycji, pod którą zebrano ponad 5 tys. podpisów.

Inicjatywa ta spotkała się z oporem ze strony Sesame Workshop, który wyjaśnia, że chociaż postaci te "są płci męskiej i mają ludzkie cechy", to są tylko "marionetkami" i "nie mają orientacji seksualnej".