O tym, że Laskowski - długoletni korespondent TVP w Moskwie, a ostatnio dyrektor TVP Polonia - będzie pełnił obowiązki zastępcy szefowej TV Biełsat Agnieszki Romaszewskiej-Guzy, TVP poinformowała na początku lipca. Szefowa TV Biełsat powiedziała wówczas PAP, że nie konsultowano z nią tej decyzji ani jej o niej nie poinformowano, a o sprawie dowiedziała się z internetu.

Reklama

Romaszewska-Guzy mówiła, że nie wyobraża sobie współpracy z Laskowskim i jej nie podejmie jej. Wyjaśniła, że nie ma do niego zaufania zarówno z powodu sposobu, w jaki został powołany, jak i jego drogi życiowej. "Nie sądzę, żeby długoletnia kariera korespondenta w Moskwie, jeszcze od czasów istnienia ZSRR, dawała właściwą perspektywę na sprawy białoruskie, które w ostatnim czasie uległy poważnemu zaostrzeniu" - mówiła wówczas PAP.

List w sprawie nominacji Laskowskiego do zarządu TVP wysłali pracownicy i współpracownicy TV Biełsat. Podkreślili, że nie widzą możliwości podjęcia współpracy z Laskowskim, który - w ich ocenie - jest osobą z zewnątrz, a "specyfikę Białorusi zna głównie z perspektywy korespondenta w Moskwie".

Witold Laskowski w latach 1988-2000 był korespondentem i szefem biura Telewizji Polskiej w Moskwie. Od 2000 do 2001 r. był komentatorem w Telewizyjnej Agencji Informacyjnej i prowadził "Panoramę". W latach 2001-2006 był dyrektorem i redaktorem naczelnym radiowej Trójki, później pracował w strukturach zarządczych giełdowej grupy telekomunikacyjno-mediowej MNI S.A.

Dyrektorem TVP Polonia był od marca 2010 r. W ostatnim czasie na tym stanowisku zastąpił go Łukasz Kardas, według niektórych mediów, zaprzyjaźniony z szefem SLD Grzegorzem Napieralskim. W tym tygodniu zastępcą Kardasa został Sławomir Zieliński - szef TVP1 za prezesury Roberta Kwiatkowskiego.

Kanał Biełsat powstał na mocy porozumienia podpisanego przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Telewizję Polską w 2007 r. Pierwsza i jak dotąd jedyna niezależna telewizja na Białorusi rozpoczęła nadawanie 10 grudnia 2007 r.; tego dnia przypada Światowy Dzień Praw Człowieka.

TVP Polonia i TV Biełsat z ramienia zarządu TVP nadzoruje Bogusław Piwowar.