Nominacje ogłosiła w czwartek w Los Angeles – po raz 63. w historii – amerykańska Akademia Telewizyjna (Academy of Television Arts and Sciences).

Reklama

W kategorii najlepszy serial dramatyczny nominowane zostały: "Zakazane imperium" ("Boardwalk Empire", HBO), "Żona idealna" ("The Good Wife", CBS), "Mad Men" (AMC), "Friday Night Lights" (DirecTV), "Dexter" (Showtime) oraz "Gra o tron" ("Game of Thrones", HBO).

Seriale komediowe, które uzyskały nominacje to z kolei: "Glee" (FOX), "Parks and Recreation" (NBC), "Biuro" ("The Office", NBC), "Współczesna rodzina" ("Modern Family", ABC), "Rockefeller Plaza 30" ("30 Rock", NBC) i "Teoria wielkiego podrywu" ("The Big Bang Theory", CBS).

W kategorii aktor pierwszoplanowy w serialu dramatycznym nominacje otrzymali m.in.: Hugh Laurie - za "Doktora House'a", Steve Buscemi - za "Zakazane imperium" oraz Michael C. Hall - za "Dextera".

Nominowane pierwszoplanowe aktorki w serialach dramatycznych to m.in.: Julianna Margulies, która gra główną rolę w "Żonie idealnej" i Kathy Bates - za serial "Harry's Law".

Za główne role w serialach komediowych nominacje uzyskali m.in. aktorzy Steve Carell ("Biuro") i Alec Baldwin ("Rockefeller Plaza 30") oraz aktorki Laura Linney ("The Big C"), Edie Falco ("Siostra Jackie" / "Nurse Jackie") i Tina Fey ("Rockefeller Plaza 30").

Reklama

Nominacje ogłoszono również w kategoriach obejmujących główne role w miniserialach lub filmach telewizyjnych. Na liście znalazły się m.in. nazwiska aktorów, którzy wystąpili w serialu o rodzinie Kennedych ("The Kennedys"): Grega Kinneara (rola: John F. Kennedy) i Barry'ego Peppera (rola: Bobby Kennedy), a także Williama Hurta (film telewizyjny "Too Big to Fail") i Laurence'a Fishburne'a (film telewizyjny "Thurgood"). Aktorki nominowane za miniseriale lub filmy telewizyjne to m.in.: Kate Winslet (miniserial "Mildred Pierce"), Diane Lane (film telewizyjny "Cinema Verite") i Jane Marsh (miniserial "Upstairs Downstairs").

Pozostałe kategorie, w których przyznano nominacje do tegorocznych nagród Primetime Emmy to np.: aktorzy i aktorki drugoplanowe w serialach dramatycznych i komediowych, najlepsze programy reality, komediowe i muzyczne.

Listę nominacji odczytała w czwartek, z upoważnienia amerykańskiej Akademii Telewizyjnej, para popularnych aktorów – Melissa McCarthy (znana m.in. z serialu komediowego "Mike i Molly") i Joshua Jackson ("Jezioro marzeń", "Fringe: Na granicy światów").

63. gala rozdania nagród Primetime Emmy odbędzie się 18 września w Nokia Theatre w Los Angeles. Będzie transmitowana na żywo przez telewizję FOX.