Twórcą telewizyjnej produkcji jest Irlandczyk Neil Jordan, autor filmów: "Gra pozorów" (1992, Oscar za scenariusz), "Wywiad z wampirem" (1994), "Michael Collins" (1996, Złoty Lew w Wenecji) i "Chłopak rzeźnika" (1997, Srebrny Niedźwiedź w Berlinie za reżyserię).

Reklama

"Pełna namiętności opowieść o najpotężniejszym rodzie renesansowego Rzymu, który zapisał się w historii zamiłowaniem do władzy, skrytobójstwa i intryg" – tak zapowiadany jest serial.

W postać Rodrigo Borgii, który został papieżem i przybrał imię Aleksandra VI wcielił się Jeremy Irons. Role dzieci Borgii kreują Francois Arnaud (jako Cezar Borgia) i Holly Grainger (Lukrecja Borgia). Joanne Whalley zagrała Vannozzę Cattanei, kochankę Rodriga, matkę Cezara i Lukrecji.

Akcja historycznego serialu rozpoczyna się w 1492 r., po śmierci papieża Innocentego VIII, gdy w Watykanie dochodzi do ostrej rywalizacji o Tron Piotrowy. Biskupi Rzymu tradycyjnie wybierani są spośród przedstawicieli możnych rodów rzymskich. Kardynał Rodrigo Borgia, Hiszpan z pochodzenia, zdaje się nie liczyć w rozgrywce. Przeciwnicy nie docenili jednak jego ambicji, determinacji i przebiegłości.

Katalończyk rozpoczyna swój pontyfikat jako Aleksander VI. Wykorzystuje władzę, by mnożyć bogactwo własnego rodu. Ma wielu wrogów, którzy wszelkimi sposobami chcą go obalić.

Rodrigo, wytrawny polityk, dyplomata i intrygant, jest jednocześnie namiętnym kochankiem i ojcem nieślubnych dzieci. Swe dzieci pragnie uczynić najbardziej wpływowymi ludźmi Rzymu. Sam jest najpotężniejszą osobą w renesansowej Italii. Angażuje Kościół w rozgrywki polityczne, morduje i zastrasza ludzi.Serial koncentruje się przede wszystkim na postaciach syna Borgii, Cezara – zdolnego polityka, który stał się pierwowzorem Księcia z rozprawy Machiavellego, oraz pięknej córki papieża, Lukrecji.

Dla syna Rodrigo wybrał karierę duchownego. Młody Cezar – człowiek bezwzględny, który kocha walkę – zostaje najbliższym doradcą papieża. Dla dobra rodziny gotów jest popełnić najgorszą zbrodnię. Uwielbia siostrę i matkę, natomiast w bracie, Juanie, widzi ulubieńca ojca i rywala.

Lukrecja, zjawiskowa piękność, to ukochane dziecko papieża. Ojciec, mimo uczuć, jakie żywi do córki, wydaje ją za mąż za nieokrzesanego brutala Giovanniego Sforzę, przedstawiciela potężnego rodu władającego Mediolanem.

W obsadzie są też m.in.: Derek Jacobi (jako kardynał Orsini), David Oakes (Juan Borgia), Ronan Vibert (w roli Giovanniego Sforzy) i Colm Feore (kardynał Giuliano della Rovere).

"Rodzina Borgiów" (tytuł oryg. "The Borgias") jest wspólną produkcją Kanady, Irlandii i Węgier. Neil Jordan zrealizował ten serial na podstawie własnego scenariusza. Oprócz Jordana na planie pracowali jeszcze trzej reżyserzy: Simon Cellan Jones, Jeremy Podeswa i John Maybury. Zdjęcia kręcono na Węgrzech, w studio w Etyek koło Budapesztu.