Podstawowym warunkiem uczestnictwa w opolskich eliminacjach jest brak nagranej i wydanej oraz wprowadzonej do sprzedaży płyty długogrającej. Uczestnik musi mieć więcej niż 15, i mniej niż 36 lat, musi też być mieszkańcem Opolszczyzny. W przeszłości zdarzało się, że debiutanci próbowali obchodzić ten zapis regulaminu.

Reklama

"Zdarzały się sytuacje, że do jakiegoś zespołu z innego regionu w ostatniej chwili dołączano kogoś z Opola, bywało też tak, że artysta z innego miasta chciał się zameldować w Opolu tylko po to, żeby wziąć udział w naszych eliminacjach" – mówi Alina Bruska z Narodowego Centrum Polskiej Piosenki w Opolu (NCPP) – organizatora konkursu.

Dodaje, że w sytuacji wątpliwości organizator eliminacji ma prawo rozstrzygnąć czy artysta lub zespół spełniają kryterium zamieszkania na Opolszczyźnie. "To bardzo łatwo wyłapać, że np. koleżanka, która gra na flecie jest dołożona do zespołu tylko na potrzeby eliminacji. My znamy środowisko twórców na Opolszczyźnie" – zaznacza Bruska.Zgłoszenie kandydata powinno zawierać nagranie "demo" z wykonaniem standardu polskiej muzyki rozrywkowej lub oryginalnego utworu pochodzącego z repertuaru kandydata, zdjęcie oraz życiorys, a także wypełniony i podpisany formularz "Zgłoszenia Uczestnika", jaki można pobrać ze strony internetowej NCPP.

Eliminacje są dwuetapowe – w pierwszym etapie z dostarczonych do NCPP nagrań wyłonieni zostaną artyści, którzy pod koniec kwietnia w koncercie na żywo zaprezentują się przed jury. Zwycięzca wystąpi w konkursie o nagrodę im. Anny Jantar podczas festiwalu.

W tym roku debiutantów z Opolszczyzny oceniać będą: Elżbieta Zapendowska (nauczycielka śpiewu, jurorka telewizyjnych programów wyszukujących talenty); Piotr Klatt (wokalista i autor tekstów zespołu Róże Europy, producent programów muzycznych w TVP); oraz Hanna Panas (piosenkarka jazzowa, bluesowa, autorka tekstów i muzyki, wielokrotna uczestniczka festiwalu w Opolu).