Postać legendarnego muzyka przypomni dokument Jonasa Mekasa (godz. 17.10). "John Lennon - chcę prawdy" ukazuje pracę Beatlesa nad jedną z jego najsłynniejszych płyt - "Imagine" z 1971 roku. Kamera pochodzącego z Litwy reżysera, który nazywany był ojcem chrzestnym amerykańskiej awangardy filmowej, podpatrywała artystę w studiu nagraniowym, podczas pracy z producentem Philem Spectorem i w domu. Jest obrazie Mekasa scena, w której Lennona nachodzi jeden z fanów. Scena jak zapowiedź tego, co się stało 8 grudnia 1980 roku, gdy artysta został zastrzelony przez szalonego wielbiciela.

Reklama

TVP Kultura pokaże również "John Lennon live in New York City" (godz. 19.05) - ostatni wspólny występ Johna Lennona i Yoko Ono, zarejestrowany 30 sierpnia 1972 roku w Madison Square Garden w Nowym Jorku. Para wzięła wtedy udział w koncercie charytatywnym na rzecz dzieci upośledzonych umysłowo.

A na deser "Yesterday" - debiut reżyserski Radosława Piwowarskiego opowiadający o czterech uczniach prowincjonalnego technikum, którzy – zafascynowani muzyką i stylem życia słynnych Beatlesów - zakładają w 1964 roku zespół.