Saga historyczno-przygodowa "Filary Ziemi" to zrobiona z rozmachem opowieść o średniowiecznej Anglii. Gwarantem trzymającego w napięciu widowiska jest będący podstawą scenariusza książkowy bestseller Kena Folletta z 1989 roku, który sprzedał się na świecie w ponad 18 milionach egzemplarzy. Epicki oddech zapewnił ekranizacji sięgający 40 milionów dolarów budżet oraz nazwiska Ridleya i Tony’ego Scottów jako producentów.

Reklama

Dzięki przyjętej formule ośmiogodzinnego miniserialu w scenariuszu udało się zawrzeć wszystkie atuty wielowątkowej powieści, obejmującej burzliwe w historii Anglii lata 1123-1170. Punktem centralnym obfitującej w intrygi fabuły jest budowa monumentalnej katedry w fikcyjnym miasteczku Kingsbridge oraz bezkompromisowa walka o władzę i wpływy.

Snując historię budowy gotyckiej świątyni, Follett w niezwykle sugestywny sposób przedstawił obraz życia średniowiecznej Anglii - spory duchowieństwa ze szlachtą, wyzysk chłopów, zalążki handlu na szeroką skalę, narodziny architektury gotyckiej, a przede wszystkim ludzkie namiętności oraz bezwzględne rozgrywki o władzę i pieniądze.

Obok zachwycającej detalami wizji wczesnego średniowiecza i błyskotliwego scenariusza, który był konsultowany z autorem książki, uwagę zwraca gwiazdorska obsada. W postacie, zarówno historyczne, jak i fikcyjne, wcielili się m.in. laureat Złotego Globu za serial "Deadwood" Ian McShane, Matthew Macfadyen ("Duma i uprzedzenie"), Rufus Sewell ("Mroczne miasto", "Helena Trojańska"), Hayley Atwell ("Sen Kasandry", "Księżna") oraz w drugoplanowej roli sam Donald Sutherland.O skali produkcji najlepiej świadczą liczby: budżet w wysokości 40 milionów dolarów, obsada licząca 83 aktorów, około 6000 statystów, ekipa filmowa składająca się z 350 osób, 300 specjalnie uszytych kostiumów, a do tego ogromna liczba innych wypożyczonych we Włoszech i Hiszpanii. Zdjęcia rozpoczęły się w czerwcu 2009 roku na terenie Węgier i Austrii i trwały 110 dni.

Często kręcono 4 kamerami jednocześnie, co było nieodzowne przy realizacji 50 ujęć dziennie. Targowisko w Kingsbridge - realistyczny plan zdjęciowy, który odtwarzał warunki życia w średniowieczu w najmniejszych szczegółach - powstał w pobliżu Budapesztu, na 20 tysiącach metrów kwadratowych. Katedrę zbudowano do wysokości 7 metrów, resztę wyczarowali eksperci od efektów specjalnych.

Światowa premiera serialu na antenie stacji Starz w lipcu tego roku spotykała się z przychylnością zarówno widzów, jak i krytyki. Recenzent "USA Today" Robert Bianco pisał o produkcji: "Tym, co czyni >>Filary Ziemi<< wyjątkowymi w porównaniu z wieloma powstającymi miniserialami, jest fakt, że od początku do końca stanowią one po prostu świetną rozrywkę. Szybkie tempo, staranność produkcji, często figlarnie zabawny scenariusz i nadzwyczajna obsada sprawią, że będziecie się dobrze bawić".

Licząca 8 godzin produkcja zostanie zaprezentowana w 4 częściach od 6 grudnia w każdy poniedziałek o 21.00.