Stacja przypomni trzy krótkometrażowe filmy z lat 60. z jego udziałem: "Klub szachistów", "Kwestię sumienia" i "Mistrza tańca", a także "Śluby panieńskie" z Teatru Telewizji przez niego wyreżyserowane. Aktor, reżyser i profesor warszawskiej PWST skończył właśnie 86 lat.

Reklama

Andrzej Łapicki przez wiele lat był uznawany za jednego z najprzystojniejszych polskich aktorów, a kult, jakim otaczali go widzowie, a zwłaszcza ich żeńska część, dorównywał uwielbieniu dla największych gwiazd Hollywood. Do jego czołowych ról należą kreacje w "Salcie" Tadeusza Konwickiego i "Wszystko na sprzedaż" Andrzeja Wajdy, choć publiczność doceniła także lżejszy repertuar, jak komedia kryminalna "Lekarstwo na miłość", w której znakomicie partnerował Kalinie Jędrusik. Studia aktorskie podjął za okupacji, dyplom uzyskał w 1945 r. w Łodzi.

Jego głównym żywiołem był teatr, choć to film przyniósł mu największą sławę. Szybko zaczął zdobywać szlify jako reżyser: już w 1949 r. pracował jako asystent Erwina Axera w Teatrze Współczesnym, a w 1957 r. zadebiutował samodzielnie wyreżyserowanym przedstawieniem "Uśmiech Giocondy" Aldousa Huxleya. Od 1953 r. wykładał na warszawskiej PWST, w latach 90. był też rektorem tej uczelni. W 2009 r. ożenił się po raz drugi – z młodszą o 60 lat Kamilą Mścichowską – co było wydarzeniem szeroko komentowanym zwłaszcza przez prasę brukową.

NIEDZIELA Z... TWÓRCZOŚCIĄ ANDRZEJA ŁAPICKIEGO | TVP Kultura | niedziela, od godz. 17.25

kn