Discovery Science wykorzystuje historię Mann'yego Yarbrough, by pokazać, jak superwaga wpływa na narządy wewnętrzne człowieka. Bo nadmierna otyłość nie jest tylko problemem estetycznym, ale poważnym zagrożeniem dla zdrowia.
Dwie trzecie obywateli Stanów Zjednoczonych i coraz większy odsetek Polaków albo ma nadwagę, albo jest otyłych. Na wahania wagi są bardziej podatni mężczyźni niż kobiety – tyją częściej i więcej. W ich przypadku nadmiar tłuszczu jest też znacznie groźniejszy. Odkłada się on w dużych ilościach w okolicach brzucha, otaczając organy wewnętrzne: wątrobę, nerki, serce, zaburzając ich prawidłowe funkcjonowanie.
Lekarze dietetycy wymieniają cały zakres dolegliwości i chorób, spowodowanych przez otyłość: od pospolitego trądziku, przez podwyższone ciśnienie, do cukrzycy, czy bezpłodności. Osoby z nadwagą cierpią też na wszelkiego rodzaju zapalenia stawów, chroniczną zgagę czy impotencję.
Jak można pomóc pomóc człowiekowi, którego waga przekroczyła wszelkie normy? Według lekarzy, jedynym skutecznym sposobem na pomoc osobom monstrualnie otyłym jest operacyjne zmniejszenie żołądka. Bo mniejszy żołądek oznacza zmniejszoną produkcję hormonów odpowiedzialnych za odczuwanie głodu.
Fakty:
- W przypadku osób ekstremalnie otyłych dzwonkiem alarmowym jest moment, gdy tracą zdolność swobodnego poruszania się. Od tej chwili otyłość zagraża już nie tylko zdrowiu, ale staje się zagrożeniem dla życia.
- Osoby ekstremalnie otyłe mają problemy ze spaniem w pozycji leżącej – nadmiar tkanki tłuszczowej na szyi uciska drogi oddechowe, niebezpiecznie je zwężając. Prowadzi to do niedoboru tlenu i może prowadzić do uduszenia. Bezpieczny sen jest możliwy w pozycji siedzącej lub półleżącej.
- Serce osoby otyłej rośnie, żeby dostarczyć odpowiednią ilość krwi do powiększonego ciała. Narząd adaptuje się do wielkości ciała: ścianki grubieją, stają się bardziej muskularne. Pociąga to za sobą zagrożenie: im grubsze ścianki – tym trudniej sercu kurczyć się i jego efektywność spada.
- Przeciętny wiek, w którym człowiek przechodzi pierwszy zawał serca to 65 lat. U osób otyłych: 58 lat.
"Szansa na życie - Superotyłość"
Discovery Science, piątek 15 maja, g. 21.00