Kostiumowa opera mydlana ma opowiadać o kulisach władzy Kazimierza Wielkiego (Mateusz Król), króla Polski w latach 1333-1370, ostatniego władcy z dynastii Piastów. Akcja serialu rozpocznie się na łożu śmierci Władysława Łokietka (Wiesław Wójcik), ojca Kazimierza.

Reklama

Pierwotnie premierę telenoweli zaplanowano na 21 listopada, a emisję od poniedziałku do czwartku w popołudniowym paśmie o godz. 18.55, tuż przed „Wiadomościami”. Obecnie Jedynka emituje o tej porze paradokument „Komisariat”.

W ramówce TVP1 na listopad serial jednak się nie znalazł. Jak nieoficjalnie ustalił portal wirtualnemedia.pl, stacja przeniosła premierę „Korony królów” na przyszły rok, choć prawdopodobnie już na styczeń.

Opiekę literacką nad „Koroną królów” sprawuje Ilona Łepkowska. Za kamerą stanął Wojciech Pacyna, a w obsadzie produkcji znaleźli się m.in. Halina Łabonarska (Królowa Jadwiga), Marta Bryła (Aldona), Paulina Lasota (Cudka), Piotr Gawron-Jedlikowski (Niemierza), Marcin Rogacewicz (Jaśko), Wojciech Żołądkowicz (Olgierd), Ireneusz Pastuszak (Przemysław Sieradzki), Andrzej Popiel (Bolko), Anna Grycewicz (Kunegunda), Katarzyna Czapla (Elżbieta) i Tomasz Sapryk (Kanclerz).