- Postaraliśmy się, aby Telewizję Polską było stać na realizację serialu kostiumowo-historycznego. Jest to oczywiste, że nie ma poważnej dużej telewizji publicznej, która realizuje polski kanon kulturowo-tożsamościowy bez tego rodzaju produkcji odwołujących się do przypomnienia wielkości Rzeczpospolitej, pokazania tego w jak najbardziej przystępny sposób i w najbardziej ciekawych środkach oddziaływania na widzów wyobraźni - mów Jacek Kurski, prezes TVP, w rozmowie z portalem wirtualnemedia.pl.

Reklama

Serial w reżyserii Wojciecha Pacyny opowiada o kulisach władzy Kazimierza Wielkiego, króla Polski w latach 1333-1370, ostatniego władcy z dynastii Piastów.

- Podczas realizacji ściśle trzymamy się faktów historycznych dotyczących nazwisk czy wieku bohaterów oraz udokumentowanych w źródłach wydarzeń. W tej opowieści pojawiają się w rzecz jasna postaci i zdarzenia kompletnie fikcyjne, ale staramy się nadać im rys prawdopodobieństwa historycznego. Nad tym wszystkim czuwa nasza konsultantka - mówiła jakiś czas temu portalowi wirtualnemedia.pl Ilona Łepkowska, sprawująca opiekę literacką nad serialem. - W polskiej telewizji od tak dawna nie powstało nic gatunkowo bliskiego „Koronie królów”, że możemy spodziewać się zarówno wielkiego sukcesu, jak i porażki. Dziś w ogóle bardzo trudno przewidzieć reakcje widzów - dodawała.

Premiera serialu na antenie TVP1 wstępnie została zaplanowana na wtorek, 21 listopada 2017 roku. Produkcja najprawdopodobniej będzie pokazywana od poniedziałku do czwartku o godz. 18.55. - Jest to bardzo prawdopodobne pasmo emisji tego serialu, ale ostateczna decyzja w tej sprawie nie została jeszcze podjęta - informuje Kurski.

Obsadę „Korony królów” zasilają Mateusz Król, Wiesław Wójcik, Halina Łabonarska, Marta Bryła, Paulina Lasota, Piotr Gawron-Jedlikowski, Marcin Rogacewicz, Wojciech Żołądkowicz, Ireneusz Pastuszak, Andrzej Popiel, Anna Grycewicz, Katarzyna Czapla, Tomasz Sapryk, Jan Wieczorkowski, Robert Gonera, Andrzej Deskur, Sławomir Orzechowski, Krzysztof Wrona, Mariusz Ostrowski i Agata Bykowska.