Quirke to charyzmatyczny, nie stroniący od whisky patolog żyjący w Dublinie lat 50. XX wieku. Spokojny i skryty, o wiele lepiej czuje się wśród zimnych ścian kostnicy niż w towarzystwie współpracowników. Ciekawski z natury uwielbia swój zawód, dzięki któremu może badać przyczyny zagadkowych zgonów i zgłębiać tajemnice przeszłości. Po godzinach działa jako detektyw-amator, tropiąc mroczne sekrety Dublina.

Reklama

Z biegiem czasu odkryje, że śledztwa, nad którymi pracuje, są o wiele bardziej powiązane z jego życiem i pracą niż mógł to sobie wyobrazić. Dążąc do poznania prawdy będzie też musiał stawić czoła grzechom własnej przeszłości.

Serial składa się z trzech odcinków. Każdy z nich to pełnometrażowa ekranizacja kolejnych książek irlandzkiego pisarza Williama Johna Banville'a ("Tajemnica Christine Falls", "Srebrny łabędź", "Elegia dla April"). Adaptacji dokonali scenarzyści Andrew Davies ("House of Cards") i Conor McPherson. Przed kamerą Gabrielowi Byrne towarzyszą m.in. Nick Dunning i Michael Gambon.

Światowa premiera "Quirke'a" odbyła się wiosną. Do Polski produkcja dociera za pośrednictwem anteny ale kino + - będzie ją można śledzić od 6 sierpnia. Dla Byrne'a to już kolejny serial w karierze. Wcześniej aktora można było oglądać m.in. w takich produkcjach, jak "Terapia" czy "Wikingowie".