Sandomierz, podobnie jak Rzym, położony jest na siedmiu wzgórzach. W tym malowniczym mieście w województwie świętokrzyskim mieszka około 25 tys. osób. Od 2008 roku realizowane są tam zdjęcia plenerowe do popularnego serialu "Ojciec Mateusz".

Reklama

Od kilku lat, to położone nad Wisłą miasto, przeżywa prawdziwy renesans. Do Sandomierza przyjeżdżają fani serialu z całej Polski, by zobaczyć miejsca, w których przebywał Ojciec Mateusz.

Na stronie internetowej Urzędu Miasta w Sandomierzu można znaleźć precyzyjne informacje dotyczące miejsc znanych z serialu. Zostały one nawet przedstawione na specjalnej mapie o nazwie "Śladami Ojca Mateusza".

Turyści, którzy będą zwiedzać Sandomierz "Śladami Ojca Mateusza" zobaczą m.in. takie miejsca jak: Brama Opatowska, ulica Żydowska, ulica Oleśnickiego, ulica Bartolona, Furta dominikańska - "Ucho Igielne", sandomierski Rynek, Ratusz, kamienica Oleśnickich, Pałac Biskupi, Bazylika Katedralna, Dom Pracy Twórczej "Alicja", Górka Literacka, Dzwonnica, Góry Pieprzowe, Ogród Saski (Park Miejski), Mały Rynek, Plac Jana Pawła II, Bulwar im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, ulica Staromiejska i Zamek.

Sam Artur Żmijewski, który wciela się w postać Ojca Mateusza przyznaje, że mimo tego, iż w Sandomierzu realizowane są tylko zdjęcia plenerowe, zdążył się już przyzwyczaić do tego miasta.

"Jestem typem człowieka, który szybko przyzwyczaja się do miejsc, w których przebywa. Sandomierz jest wspaniałym, przyjaznym miejscem i bardzo lubię do niego wracać. Zasymilowaliśmy się z tym miastem. Teraz do Sandomierza przyjeżdża mnóstwo wycieczek. Kiedyś na rynku członków naszej ekipy było więcej niż przechodniów. Teraz jest odwrotnie" - powiedział PAP Life Artur Żmijewski.

Artysta przyznał także, że słyszał o powstaniu trasy "Śladami Ojca Mateusza", jednak jeszcze nią nie kroczył... Wiem, że jest coś takiego, ale jeszcze nią nie szedłem - żartował aktor w rozmowie z PAP Life.

Na zwiększoną liczbę turystów przygotowały się także restauracje na rynku Sandomierza. W menu można znaleźć potrawy a'la "Ojciec Mateusz".

Reklama

Nie tylko filmowcy interesują się Sandomierzem. Także znany pisarz Zygmunt Miłoszewski postanowił umieścić tam akcję swej powieści "Ziarno prawdy", która stanowi dalszy ciąg przygód Teodora Szackiego, bohatera znanego "Uwikłania".

Realizowana właśnie dziewiąta seria "Ojca Mateusza" emitowana będzie na antenie TVP 1 wiosną 2013 roku.