Serial "Siła wyższa" emitowany był od 1 września do 24 listopada w każdą niedzielę o godzinie 20.20 w telewizyjnej Jedynce.

Reklama

Jak informuje portal wirtualnemedia.pl średnia oglądalność całej serii (13 odcinków) wyniosła 3,08 mln. Wpływy z reklam to 13,8 mln zł. "Siła wyższa" wygrała nawet z kulinarnym show "MasterChef" emitowanym w tym samym czasie antenowym w stacji TVN.

Wiodącymi postaciami "Siły wyższej" są mnisi, którzy prowadzą spokojny żywot na głębokiej prowincji. Jest ich czterech, a pomaga im siostra Bazylia i przygarnięty przybłęda Franek.

Pewnego dnia ktoś rozpoczyna remont rudery stojącej w ich sąsiedztwie i otwiera ośrodek, w którym będzie prowadził buddyjskie warsztaty techniki relaksacji i medytacji. Właścicielem ośrodka jest biznesmen, który po wielu zmianach w życiu przeprowadza się doń wraz ze swoimi córkami.

Oprócz zjeżdżających kursantów w ośrodku można spotkać także buddyjskiego mistrza Tashi Ga i jego wyznawczynię Urszulę.

Pojawienie się mistrza Tashi Ga bulwersuje mnichów. Postanawiają rozpocząć bitwę z "wrogiem", która z biegiem czasu przeradza się wojnę, a wszystko odbywa się w komediowym anturażu.

Jednak, jak się okazuje, nie tylko buddyści mają swoich uczniów. Do drzwi "braciszków" także pukają chętni do zdobycia wiedzy. O bycie w klasztorze, bowiem zabiegają czterej politycy, każdy z innej opcji. Mężczyźni chcą przejść kurs moralności i etyki...

"Siła wyższa" opowiada o zderzeniu różnych światów, o wzajemnej nauce różnych od siebie ludzi i najdziwniejszych perypetiach, jakie z tego wynikają. Bo kiedy mnisi zabierają się za biznesy, biznesmeni ćwiczą na duchowej ścieżce, a do tego wszystkiego dołączają przedstawiciele świata polityki, musi z tego wyniknąć (obyczajowa) komedia - rekomendują służby prasowe TVP.

W serialu zagrali m.in.: Piotr Fronczewski (gwardian Jan), Piotr Grabowski (były biznesmen, właściciel ośrodka buddyjskiego), Katarzyna Żak (siostra Bazylia), Anna Dereszowska (siostra Bazylii), Leon Charewicz (mnich Jerzy), Sławomir Pacek (mnich Wojciech), Robert Majewski (mnich Robert), Krzysztof Dracz (Tashi Ga), Monika Krzywkowska (jego uczennica i wyznawczyni).

W serialu pojawili się także po raz pierwszy razem czterej aktorzy tworzący Teatr Montownia: Rafał Rutkowski, Maciej Wierzbicki, Adam Krawczuk i Marcin Perchuć. Artyści wcielili się w role polityków nabierających ogłady w klasztorze.

Kręciliśmy w klasztorze w Ornecie. To przepiękny, stary, niestety bardzo zniszczony klasztor. Miasteczko przyjęło nas bardzo gorąco. Rozegraliśmy nawet mecz piłkarski z tamtejszą czwartoligową drużyną. Było naprawdę bardzo sympatycznie. Ekipa tego serialu była wspaniała. Dobrze się znali, ponieważ robili razem "Ranczo". Reżyserem naszego serialu jest także Wojciech Adamczyk - powiedział w wywiadzie dla PAP Life Marcin Perchuć.

Mimo sukcesu, w TVP nie zapadła jeszcze żadna decyzja dotycząca dalszych losów tego serialu.