Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, film kręcony jest nie w żadnym kraju arabskim, lecz w Wielkiej Brytanii, w rodzinnych stronach reżysera Guya Ritchiego. Zdjęcia powstają w Londynie oraz w okolicach hrabstwa Surrey, gdzie jednak - jak zwracają uwagę krytycy Disneya - żyje całkiem duża diaspora bliskowschodnia.

Reklama

Ritchie utrzymuje jednak, że miał problemy ze znalezieniem ciemnoskórych aktorów, tym bardziej że nawet do roli statystów potrzebował osób o dodatkowych umiejętnościach, jak taniec czy śpiew. Dlatego właśnie, jak twierdzi Disney, zamiast angażować dopasowanych etnicznie członków obsady, postawiono na białych statystów, którym przyciemniono skórę za pomocą makijażu.

Dodatkowo wytwórnia uspokaja krytyków, że „Aladyn” i tak posiada najbardziej zróżnicowaną etnicznie obsadę w historii aktorskiej produkcji Disneya. Około 500 statystów z dalszych planów, tzw. tła, pochodzi bowiem z Indii, Bliskiego Wschodu, Afryki i Azji.

„Aladyn”, czyli historia zainspirowana baśnią z „Księgi tysiąca i jednej nocy”, był już przeniesiony na ekran przez Disneya w filmie animowanym z 1992 roku. Animacja otrzymała dwa Oscary - za najlepszą muzykę i piosenkę „A Whole New World”.

W filmie aktorskim w rolach głównych występują Mena Massoud (Aladyn), Naomi Scott (Dżasmina) i Will Smith (Dżin).