Zbigniew Ziobro zaznaczył, że wszyscy powinni być równi wobec praca, zwłaszcza jeśli dopuścili się przestępstwa wobec dziecka. Minister nie podziela wyroku krakowskiego sądu, który zdecydował o niewydawaniu Romana Polańskiego Stanom Zjednoczonym, dlatego skierował kasację do Sądu Najwyższego.

Reklama

Ponowne odgrzewanie sprawy reżysera, skomentowała Karolina Korwin Piotrowska. Dziennikarka zadała retoryczne pytanie politykom, domagającym się oddania Polańskiego w ręce Amerykanów:

Rozumiem, że sprawa z Polańskim, wygrzebana ponownie jak przysłowiowy królik z kapelusza, jest jedynie przygrywką przed poważnym i przeprowadzonym z szacunkiem dla ofiar i bezwzględnością dla oprawców zajęciem się kwestią pedofilii w polskim kościele. Jeśli nie- przykrywką dla czego/jakiej afery staje się medialny Polański?

Roman Polański jest ścigany przez amerykański wymiar sprawiedliwości w związku z oskarżeniami o gwałt na 13-letniej dziewczynce. Do zdarzenia doszło w 1977 roku, jednak w myśl amerykańskiego prawa, przestępstwa seksualne na nieletnich nie ulegają przedawnieniu. Mimo, iż w obronie reżysera wypowiedziało się wiele osobowości zarówno polskiej, jak i światowej kultury, a sama ofiara zapewniła, że wybaczyła mu ten czyn i prosi o zaniechanie ścigania, Polański wciąż musi ukrywać się przed amerykańskim wymiarem sprawiedliwości.