Xawery Żuławski na swoim profilu zamieścił bardzo emocjonalny apel do rządu PiS:

Reklama

Władzo ! Odp***dol sie ! Zostaw nasze drzewa, żubry, lisy, zostaw naszego Wałesę , daj spokój naszej kulturze , odczep sie od internetu , odczep sie od naszych pieniędzy i podatków . Dbaj o nas a nie niszcz ! Władzo błagam odp***dol sie ! (pisownia oryginalna)

W kolejnym poście Żuławski sprecyzował, o co ma pretensje do PiS:

A ja widzę to tak , przejęcie przez PiS pełnej kontroli nad Polska , zmiana konstytucji a la Orban , zmniejszenie miejsc w sejmie , 500 na drugie dziecko gwarantuje elektorat pozwalający na wygrywanie wyborów z 20/30 proc poparciem, dyskredytacja wszelkich autorytetow i symboli poprzednich lat (patrz Wałęsa, Bartoszewski itd) , za rok nowa komisja Smoleńska postawi zarzuty premierowi Europy D. Tuskowi spowodowania wypadku lotniczego ten odmówi stanięcia przed sadem a w takiej zdradzieckiej Europie nie będziemy chcieli życ wiec ..,i komu cały ten ambaras jest na rękę ? Według mnie ; Rosji , która od przynajmniej od 60 lat wodzi nas , rozhisteryzowanych histeryków za NOS

Na koniec reżyser dodał także, iż nie godzi się na krytykowanie przez prawicowych publicystów Okrągłego Stołu:

I jeszcze jedno ; PiS nie ma żadnej klasy politycznej , żadnej kultury , cechuje ich wiara w wiarę a nie wartości - pomyślcie ludzie jakim wspaniałym symbolem był okrągły stół - stół przy którym sie rozmawia a nie strzela , tak , było to pokojowe rozwiazanie bardzo trudnej sytuacji i ta opcja rozwiązywania konfliktów najbardziej mi odpowiada ; dialog z poszanowaniem innych . jestem dumny ze w tak niezwykły sposób pokonaliśmy nasze zaszłości , gniew itd . Okrągły Stół zjednoczył nas na chwile w jednym kraju , nie strzelaliśmy i nie wiezilismy ludzi z poprzedniego systemu .., a dzisiaj słyszę z ust takiego miernego pana jakim jest Ziemkiewicz ze to był śmierdzący stół ?!?

Rodzicami Xawerego Żuławskiego byli Małgorzata Braunek i zmarły przed tygodniem Andrzej Żuławski. W reżyserskim dorobku Xawerego są miedzy innymi film "Wojny polsko - ruskiej", serial "Krew z krwi" oraz kilka odcinków serialowego "Pitbulla".