Domenico Dolce i Stefano Gabbana, którzy sami są orientacji homoseksualnej, w wywiadzie dla włoskiego magazynu "Panorama" stwierdzili, że są przeciwnikami adoptowania dzieci przez pary gejów i lesbijek oraz płodzenia potomstwa metodą in vitro:

Reklama

Jesteśmy przeciwko adopcjom prze pary homoseksualne. Jedyna rodzina to tradycyjna rodzina. Żadnych chemicznych dzieci: życie ma swój naturalny bieg, są rzeczy, których nie powinno się modyfikować. Rodzisz się z matki i ojca, tak przynajmniej powinno być. Ja nazywam dzieci zrodzone dzięki chemii, syntetycznymi. Macica do wynajęcia i sperma wybrana z katalogu. - powiedzieli słynni projektanci

Ich opinia spotkała się z błyskawiczną reakcją Eltona Johna, który wraz z mężem, zdecydował się na potomstwo poczęte właśnie dzięki metodzie in vitro:

Jak śmiecie nazywać moje piękne dzieci "syntetycznymi". Wstydźcie się wytykać swoimi oceniającymi paluchami metodę in vitro - cud, który pozwolił legionom kochających się hetero i homoseksualnych ludzi spełnić ich marzenia o posiadaniu dzieci. Wasze archaiczne myślenie nie nadąża za postępem, tak samo jak wasza moda. Nigdy więcej nie założę niczego z metką Dolce&Gabbana. - napisał zbulwersowany muzyk na Instagramie.

Projektanci z początku nie przejęli się ostrą reakcją na ich słowa i nazwali Eltona Johna faszystą. Jednak kiedy apel muzyka o bojkotowanie ich marki zaczęło popierać coraz więcej osób, Dolce i Gabbana wydali oświadczenie:

Głęboko wierzymy w demokrację i jej fundamentalną zasadę, jaką jest wolność wypowiedzi. Wyraziliśmy swój punkt widzenia, ale naszą intencją nie było ocenianie wyborów innych ludzi. Wierzymy w wolność i miłość. - napisał Stefano Gabbana.

Jestem Sycylijczykiem i dorastałem w tradycyjnej rodzinie, składającej się z matki, ojca i dzieci. Jestem jednak świadomy tego, że istnieją również inne modele rodziny, tak samo zasadne, jak ten, który ja znam. Jednak w moich osobistych doświadczeniach, rodzina ma inną konfigurację. To miejsce, w którym nauczyłem się czym jest miłość i wartości rodzinne. To jest rzeczywistość, w której ja dorastałem, ale nie oznacza to, że nie rozumiem innych. Mówiłem o swoim osobistym punkcie widzenia, bez intencji oceniania cudzych wyborów i decyzji - tłumaczy się Domenico Dolce.

Apel Eltona Johna o bojkotowanie popularnej marki, poparli już między innymi Victoria Beckham, Ricky Martin i była tenisistka Martina Navratilova.