Po tym, jak 11 listopada, uczestnicy Marszu Niepodległości doszczętnie spalili stojącą na Placu Zbawiciela tęczę, władze Warszawy podęły decyzję o odbudowie instalacji. Przedstawiciele Ruchu Narodowego postanowili jednak uniemożliwić rekonstrukcję symbolu i wyposażeni w biało-czerwone flagi, stawili się na miejscu odbudowy, by uniemożliwić robotnikom pracę. Na miejsce przyjechała więc policja, która aresztowała część protestujących osób.

Reklama

Całe to wydarzrenie, na swoim profilu na Facebooku, skomentował Cezary Pazura:

Pozwólcie mi zrozumieć świat, bo ja go chyba już nie kumam! Na Placu Zbawiciela w Wwie miały się rozpocząć prace renowatorskie słynnej tęczy, która to z kształtu samego ma ŁĄCZYĆ dwa skrajne brzegi. Niestety prace się nie rozpoczęły, bo grupa osób , którzy na ten symbol w tym miejscu się nie zgadza, nie dopuściła do rozpoczęcia prac. Były okrzyki, przepychanki, nawet zatrzymano dwadzieścia kilka osób. Bo oni sobie tej tęczy nie życzą! Wniosek: są tacy , którzy sobie życzą i są tacy którzy sobie nie życzą. Pytanie: dlaczego jedni są pałowani przez Policję i zatrzymywani , a inni nie? Czy to znaczy, że ja muszę się w przyszłości godzić na WSZYSTKO na co się inni zgadzają, czy będę miał prawo mieć swoje zdanie? Czy nie przypłacę tego zdrowiem i więzieniem? - pisze aktor. Pazura dodaje także, że choć sam nie ma nic przeciwko tęczy, to nie uważa, że powinna ona zostać odbudowana:

Szczerze mówiąc, to ta tęcza powiewa mi luźnym żaglem, choć z drugiej strony zamiast łączyć dzieli? Straciła swoje pierwotne znaczenie. Być może dlatego, że jako symbol została sobie przywłaszczona przez jedną grupę przeciw innej? A symbole są żywe w ludzkiej świadomości jak cholera!(...) Bo przecież nasza Konstytucja zapewnia WSZYSTKIM te sama prawa do wyrażania siebie. A nie tylko niektórym!

Pazura wyraźnie staje jednak w obronie narodowców zapominając chyba, że to właśnie ich działania zmierzają do blokowania mniejszościom seksualnym możliwości wyrażania siebie, przez chociażby takie symbole jak tęcza stojąca na jednym z warszawskich placów. Aktor sugeruje na koniec, iż Plac Zbawiciela powinien pozostać bez tęczy:

Reklama

Zbudujcie dla tęczy Plac Tęczy w Warszawie. To naprawdę kawał miasta. Dla ŚWIĘTEGO SPOKOJU niech Plac Zbawiciela zostanie Zbawiciela.
...i żyli długo i szczęśliwie....
Wujek Czarek:)))