Aktor odszedł w wieku 88 lat. Został pochowany na cmentarzu w Lusowie (woj. wielkopolskie).

Reklama

Teraz hołd aktorowi oddano w jego rodzinnej miejscowości - Mniowie - niewielkiej wsi położonej w woj. świętokrzyskim. Powstała tam tablica i wyjątkowy mural, upamiętniający Ryszarda Kotysa.

Mural ma 20 m szerokości. Pomysłodawcami i jednocześnie sponsorami są Beata i Sebastian Parkitowie, którzy są właścicielami działki, na której kiedyś stał rodzinny dom aktora.

Bardzo chcieliśmy w jakiś sposób uczcić pamięć o zmarłym aktorze. Data dzisiejszych uroczystości także jest nieprzypadkowa, ponieważ dokładnie 5 września mija siedem lat odkąd Ryszard Kotys razem ze swoimi synami odwiedził Bibliotekę w Mniowe - powiedzieli w rozmowie z "Echem Dnia".

Reklama

Na muralu znalazł się też dom rodzinny aktora.

Podczas tworzenia muralu starsi ludzie zatrzymywali się i komentowali, że dom wygląda jak na żywo, że dokładnie tak zapamiętali to miejsce - dodała pani Beata.

Ryszard Kotys urodził się 20 stycznia 1982 r. w Mniowie. W 1953 r. ukończył Państwową Wyższą Szkołę Aktorską w Krakowie, a po zdobyciu dyplomu przez rok występował w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. W ciągu ponad 65-letniej kariery zagrał w ponad 40. serialach i 150. filmach fabularnych, gdzie wcielał się głównie w role drugoplanowe. Największą popularność przyniósł mu serial "Świat według Kiepskich".