M jak Miłość. Zespół Miłość i grający pod jego banderą Leszek Możdżer. Człowiek orkiestra: po pierwsze pianista, po drugie kompozytor, po trzecie aranżer. I po czwarte: autor …oper  ''Sen nocy letniej'' i ''Immanuel Kant''. Solista, indywidualista, marzyciel. Muzyczny matematyk. Kielecką publiczność poprowadzi meandrami własnych przemyśleń i muzycznych eksperymentów trio „Dream Team”. Czekamy z niecierpliwością. Lubimy od lat.

I jak istota muzyki. Wolność i wdzięczność za tę wolność. Swoboda w tworzeniu interesującej sztuki i improwizowanej muzyki, czyli to co w życiu ważne dla Larsa Danielssona. Ten szwedzki kontrabasista i wiolonczelista, był członkiem zespołu gwiazd Vince’a Mendozy. Ich projekt „Blauklang” dostał nominację do amerykańskiej nagrody Grammy. Lubimy Larsa. Lars lubi Leszka Możdżera.

L jak lekkość. Lekkość i dynamika. Delikatność i subtelne wyrafinowanie, czyli to, co cenią najbardziej fani trio Możdżer & Danielsson & Fresco. Ekspresyjne brzmienie perkusji Zohara Fresco nadaje kompozycjom zespołu orzeźwiającego wymiaru. To wspaniały kompromis pomiędzy zawiłościami jazzowej improwizacji, a prostotą melodyjności. Lubimy kompromisy, zwłaszcza takie.

E jak ekscentrycznie klasyczne. Muzyczny prymitywizm, powrót do korzeni, prostota, która przejmuje głębią. Taki efekt drogą douszną zapewniają Oleś Brothers & Antoni Gralak. Proste, ale nie prostackie podróże do genesis muzyki, biegnące przez melodie zamierzchłych kultur : suazyjskiej, azteckiej i tybetańskiej. Wspaniały muzyczny koktajl melancholijno - euforyczny, wibrujący pozytywnymi emocjami. Kto nie lubi ten …Ich Troje.

S jak sparkling. Błyszcząca, druga płyta niezwykłego talentu z rocznika 99’. Komponuje czerpiąc inspiracje z jazzu, rocka i funku. Młodzieniec
w jazzowym półświatku, dziewiętnastoletni wirtuoz gitary - Tom Ibarra Group. Wschodząca nadzieja europejskiego jazzu, charyzmatyczny, energetyczny, dynamiczny …i w ogóle fajny. Też lubimy. 

D jak Davis. Miles Davis, jedna z najjaśniejszych gwiazd na firmamencie światowego jazzu. Inspiracja dla pokoleń artystów. I to na jego albumie TUTU zagrał Michał Urbaniak. Michał to wielokrotny gość Carnegie Hall. Jego nazwisko znalazło się na pierwszym miejscu w prestiżowym magazynie “Down Beat” wśród największych gwiazd jazzu. Tego pana lubią wszyscy.

„.” jak kropka nad i. Muzyczne inspiracje z Indii, folklor w afrykańskim, arabskim i dalekowschodnim klimacie. Muzyka klasyczna i przepełnione głębią transowe momenty to znaki rozpoznawcze zespołu Osjan. Zespół niebanalny, esencja światowej kultury muzycznej. Ostaszewski, Waglewski, Kurtis i Nowakowski zapełnią nie tylko scenę Kieleckiego Centrum Kultury, ale serca i umysły wszystkich wielbicieli jazzowych nieoczywistych połączeń. Mamy wieeeelkie serca i dlatego lubimy ich wszystkich. Razem i każdego z osobna.

Jak każdego roku program festiwalu dopełnią koncerty muzyków związanych z regionem świętokrzyskim, w tym roku, będzie to występ zespołu Kuba Kowalski Quartet otwierający festiwal na małej scenie Kieleckiego Centrum Kultury. Fani jazzu z całej Polski przybywajcie! Zapraszają Kieleckie Centrum Kultury i Targi Kielce.

Bilety w cenie 70/40/70 złotych lub czterodniowy karnet - 120 zł, można zakupić stronie internetowej kck.bilety24.pl lub w kasach biletów KCK, (41) 343 81 42.

KONCERTY:
27 września (Mała Scena)
19.00 Kuba Kowalski Quartet (wstęp wolny)
28 września (Duża Scena)
20.00 Możdżer / Danielsson / Fresco
29 września (Duża Scena)
18.00 Oleś Brothers & Antoni Gralak PRIMITIVO
20.00 Tom Ibarra Group
30 września (Duża Scena)
17.00 Osjan (Ostaszewski/Waglewski/Kurtis/Nowakowski)
19.00 Michał Urbaniak – Miles of Blue