Reklama

- Urodził się w Zielonej Górze jako syn Stefana Lisa (ur. 1949), oraz matki Wandy. Ojciec Tomasza Lisa z pochodzenia Białorusin, do 1953 r. legitymujący się jako Stiepan Eduardowcz Lisienko), początkowo służył w wojsku polskim jako podoficer polityczny, w późniejszym okresie był etatowym pracownikiem Komitetu Wojewódzkiego PZPR oraz WUSW.

Co z tego jest prawdą? To, że urodziłem się w Zielonej Górze oraz to, że jestem synem Stefana i Wandy. Cała Reszta to PIS-owska fałszywka, od wielu miesięcy metodycznie kolportowana na prawicowych forach - napisał Tomasz Lis na blogu w serwisie Natemat.pl, cytując fałszywe informacje na temat jego rodziców w Wikipedii.

Po tym, jak redaktor naczelny „Newsweek Polska” zagroził Wikipedii wytoczeniem procesu, z internetowej encyklopedii zniknęły nieprawdziwe informacje o jego rodzicach.

Reklama

Ale jak tłumaczy Krzysztof Machocki rzecznik Stowarzyszenia Wikimedia Polska nie ma związku przyczynowo-skutkowego między groźbami pozwu sądowego wystosowanymi przez Tomasza Lisa, a usunięciem błędnych informacji z Wikipedii przez wikipedystów.

- Takiego związku nie ma i być nie może. Wikipedia jest encyklopedią, którą każdy może tworzyć, nie musi nikogo prosić o zgodę, a nawet zakładać konta. Oznacza to także, że za każde zdanie dodane do Wikipedii odpowiedzialny jest ten użytkownik, który je dodał. Wikipedia jest więc społecznością, a nie redakcją z redaktorem naczelnym, kolegiami, komitetem redakcyjnym i sztywną strukturą. Dlatego trudno byłoby jej całej wytoczyć proces.

To nie Wikipedia dodała bzdury na temat biografii Tomasza Lisa, tylko anonimowy internauta. I to nie Wikipedia je usunęła, a konkretny wikipedysta. - Nie dlatego, że “Wikipedia wystraszyła się procesu sądowego”, a dlatego, że zwyczajnie nie spełniały zasad Wikipedii. Nie były bezstronnie opisanymi faktami popartymi godnym zaufania źródłem - dodaje.

Machocki tłumaczy, że hasła Wikipedii tworzą wszyscy chętni - ale też wszyscy czytelnicy są jednocześnie ich redaktorami. - To oni weryfikują treść haseł, ich poprawność językową i poprawne oznaczanie przypisów bibliograficznych. Są wśród nich aktywni wikipedyści, autorzy dziesiątków haseł, są też osoby, które poprawią tylko jedną literówkę. Administratorzy projektu nie mają większego wpływu na treść Wikipedii niż dowolny inny czytelnik, ich rola jest czysto techniczna - mówi.

W przypadku zauważenia błędu w Wikipedii najprościej jest… zwyczajnie go poprawić.

- W przeciwieństwie do wydawnictw tradycyjnych, proces edycyjny Wikipedii trwa cały czas, a każdy czytelnik haseł tej encyklopedii może być jednocześnie jej redaktorem. Każda strona Wikipedii ma przycisk “Edytuj”, każdy może w niego kliknąć i poprawić dowolne hasło. Jeśli z jakiegoś powodu własnoręczne poprawienie błędu nie wchodzi w grę, obok każdego hasła jest też przycisk “Zgłoś błąd”, za pomocą którego w łatwy sposób można zwrócić uwagę redaktorów Wikipedii na kwestie wymagające uwagi - radzi rzecznik stowarzyszenia.

Polskojęzyczna wersja tej encyklopedii ma już przeszło 1,1 miliona haseł. To blisko dziesięciokrotnie więcej, niż szacowna encyklopedia PWN.